PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania dla poszkodowanych z Małopolski

  • PAP    26 października 2011 - 16:32
Mieszkania dla poszkodowanych z Małopolski

Mieszkańcy Gdowa (woj. małopolskie), których domy zostały zniszczone w zeszłym roku przez osuwiska, odebrali z rąk wojewody małopolskiego Stanisława Kracika klucze do nowych mieszkań. Budowa została sfinansowana z budżetu państwa oraz gminy Gdów.
Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała, że w budynku komunalnym znajduje się sześć mieszkań. Budowa czterech z nich została sfinansowana z budżetu państwa, dwa pozostałe wybudowała gmina z własnychśrodków.

Budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Koszt inwestycji wyniósł 921 tys. złotych, z czego 535 tys. złotych to dotacja z budżetu państwa. Gmina zadbała również o budowę dróg dojazdowych oraz chodników.

Według Sieradzkiej, w Małopolsce (zabierz głos oceń marszałka), przy udziale rządowej pomocy, trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku ubiegłorocznej powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów. Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach: gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom; zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej lub gmina buduje budynki komunalne.

W zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk. W ramach programu został wybudowany również dom jednorodzinny w Tymbarku.

Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Bobowej, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach.

Część gmin zdecydowała się na zakup mieszkań dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań w: Makowie Podhalańskim, Pleśnej, Wieliczce, Zembrzycach, Limanowej, Lanckoronie, Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.

147 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 50 rodzin zakupi dom bądź mieszkanie.

Mieszkania komunalne dla powodzian są budowane w Bieczu, Biskupicach, Bobowej, Gródku nad Dunajcem oraz Pcimu. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.