PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Do połowy roku ok. 30 umów inwestycyjnych

  • aw/PAP    13 kwietnia 2017 - 16:01
Mieszkanie Plus: Do połowy roku ok. 30 umów inwestycyjnych
Dotąd BGKN podpisał dwie umowy inwestycyjne - w Białej Podlaskiej i Jarocinie. (fot.arch.)

Program Mieszkanie Plus wchodzi już powoli w fazę realizacyjną.
• Około 30 umów inwestycyjnych chce zawrzeć w tym półroczu koordynująca pilotaż programu Mieszkanie Plus spółka BGK Nieruchomości.

• Jej przedstawiciele szacują, że w fazę realizacji może do końca roku wejść około 20 spośród tych inwestycji.

• Program „Mieszkanie Plus” to temat sesji jaka odbędzie się 11 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

"W tym półroczu chcemy mieć zawartych ok. 30 umów warunkowych inwestycyjnych czy przedwstępnych" - powiedział w czwartek (13 kwietnia) członek zarządu BGKN Grzegorz Muszyński.

"Myślę, że do końca roku dwie trzecie z tych 30 umów (inwestycyjnych) zamieni się w realizację" - oszacował przedstawiciel BGKN, nawiązując do umowy podpisanej tego dnia w Katowicach. Zgodnie z jej zapisami spółka sfinansuje tam budowę ok. 500 mieszkań na wynajem, które powstaną na miejskim gruncie nieopodal zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Partnerzy liczą, że będą mieli wykonawcę i zgodę na budowę przed końcem br.

Mieszkanie Plus: dotychczasowy postęp

Dotąd BGKN podpisał dwie umowy inwestycyjne - w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie 186 mieszkań, a w Jarocinie - 258 lokali. Dokładną liczbę mieszkań w Katowicach określi projekt architektoniczny, który będzie częścią kontraktu realizacyjnego planowanego według formuły "projektuj i buduj".

"Wchodzimy (z programem Mieszkanie Plus - PAP) już powoli w fazę realizacyjną. (…) Jesteśmy teraz na tym etapie, że zamieniamy listy intencyjne na konkretne umowy inwestycyjne" - wskazał Muszyński. "Chcielibyśmy mieć do końca roku w jakimś tam procesie ponad 10 tys. mieszkań" - zadeklarował.

Muszyński przypomniał, że realizacja programu Mieszkanie Plus pozostaje na etapie pilotażowym - inwestycje będą na razie realizowane przez BGKN przede wszystkim tam, gdzie proces inwestycyjny jest na tyle zaawansowany, aby można było podpisywać już umowy.

Czytaj też: Katowice podpisały umowę na budowę nowych mieszkań

Przykładem jest rozpoczęta inwestycja w Białej Podlaskiej, gdzie miasto dysponowało projektem i w pełni uzbrojoną działką, a BGKN wszedł jedynie z finansowaniem. W Katowicach powstanie natomiast pierwsza inwestycja Mieszkania Plus typu greenfield, gdzie projekt architektoniczny powstanie z uwzględnieniem dostarczonego przez miasto planu urbanistycznego - jednak już ściśle pod kątem założeń rządowego programu.

"To, że dziś mówimy o (katowickim - PAP) Nikiszowcu, to pierwszy etap (realizacji programu Mieszkanie Plus w Katowicach - PAP). Liczymy, że tych inwestycji w samych Katowicach w najbliższych 36 miesiącach będzie co najmniej kilka" - zasygnalizował Muszyński.

Samorządy wskazują lokalizacje

Członek zarządu BGKN zaznaczył, że spółka pracuje obecnie nad szeregiem lokalizacji wskazanych przez samorządy, a także przez prywatnych inwestorów. Analizuje ponadto potencjalne inwestycje na zaproponowanych czy wynalezionych przez jej pracowników gruntach, które należą do zasobów Skarbu Państwa, np. spółki PKP SA (z samorządami i spółkami z udziałem Skarbu Państwa podpisano już liczne listy intencyjne).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sa, 2017-04-13 17:40:32

    a gdzie można sprawdzić gdzie budują, gdzie planują budowę, podpisanie umów z jakimi samorządami itp?