PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Kraków, Tarnów, Skawina - kolejne umowy podpisane

  • MN    23 lutego 2017 - 10:47
Mieszkanie Plus: Kraków, Tarnów, Skawina - kolejne umowy podpisane
Listy inwencyjne z BGK podpisali wojewoda Józef Pilch i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. (fot. Twitter)

• Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w woj. małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus.

• Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie dołączyły kolejne – w Krakowie, Skawinie i Tarnowie.

• To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego 2017 r. między BGK Nieruchomości a wojewodą małopolskim oraz prezydentem Krakowa.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skierował do uczestników uroczystości list. Podkreślił w nim, że pakiet Mieszkanie Plus w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego jest istotnym wsparciem polskich rodzin w rozwiązaniu trudnej sytuacji mieszkaniowej.

– Zaniedbania wielu ostatnich lat doprowadziły do sytuacji, w której liczba mieszkań na 1000 mieszkańców plasuje nas w ogonie Europy. Zmieniamy to – pisze w liście minister Andrzej Adamczyk.

– W minionym roku rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. Jest to pierwszy kompleksowy program, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków i kolejny ważny element wsparcia polskich rodzin. W ramach programu Mieszkanie Plus udostępnimy tanie mieszkania na gruntach Skarbu Państwa - na własność bądź na wynajem. Prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy Polacy. Co ważne, nie jest to program, który zachęcałby do brania kredytów i wpadania w spiralę zadłużenia - dodaje Adamczyk.

Czytaj też: Kielce zyskają nowoczesne biurowce

Listy intencyjne podpisane w Krakowie zakładają współpracę w celu realizacji budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury społecznej i technicznej – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki (w Krakowie, Skawinie i Tarnowie) oraz Urząd Miasta Krakowa (w Krakowie Podgórzu).

– Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Czytaj też: Kolejne 48 mieszkań socjalnych powstało w Przasnyszu

Listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.