PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: studenci architektury zaprojektują dom jutra

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 14:39
Mieszkanie Plus: studenci architektury zaprojektują dom jutra
Zdjęcie ilustracyjne (pip.gov.pl)

Studenci dołożą swoją cegiełkę do programu Mieszkanie Plus. W czwartek (29 czerwca) Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawił założenia skierowanego do nich konkursu architektonicznego. W jego ramach mają zaprojektować dom jutra.
• - Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii, i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych - do epoki nowoczesnych technologii - tłumaczył cel konkursu Jarosław Gowin. 

• Konkurs dla studentów jest kolejną inicjatywą po ogłoszonym w marcu tego roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus.

• Gowin podkreślał, że cieszy go fakt, iż to młodzi ludzi - studenci i doktoranci - będą brali udział w tworzeniu programu, który skierowany jest właśnie do nich. 

Konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" przeznaczony jest dla studentów pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujących samodzielnie lub w zespołach. Choć skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury - pozostaje otwarty również na uczestników innych kierunków.

"Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu" - stwierdził podczas konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - "Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii, i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych - do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin" - dodał.

Czytaj więcej: Mieszkanie Plus: Gdzie powstaną pierwsze Mieszkania Plus?

"Bardzo się cieszę, że w tym projekcie uczestniczyć będą młodzi profesjonaliści, studenci i doktoranci Politechniki Warszawskiej - to jest program ustanowiony przede wszystkim dla ich pokolenia" - powiedział Gowin.

"Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką" - wyjaśnił podczas konferencji, na której ogłoszono założenia konkursu, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prof. Jan Słyk. - "W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych".

Według wstępnych zapowiedzi oficjalne otwarcie konkursu i ogłoszenie jego warunków nastąpi po wakacjach, na początku roku akademickiego. Termin składania prac będzie wyznaczony na początek grudnia, zaś rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Czytaj więcej: Pelplin w czołówce Mieszkania Plus

Prace w konkursie mają być rozwinięciem jednego z wątków przewodnich - dotyczyć będą m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie tematy przewodnie konkursu będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań.

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu tego roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.