PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus szansą też dla deweloperów. Ale nie na duży zarobek

  • aw/pap    28 kwietnia 2017 - 08:54
Mieszkanie Plus szansą też dla deweloperów. Ale nie na duży zarobek
Do BGKN "zwracają się głównie mali i średni deweloperzy, bo ci widzą szansę na wypłynięcie na szerokie wody" (fot.pixabay)

BGK Nieruchomości nie chce, by deweloperzy zarabiali na budowie mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus dużych pieniędzy. Umowa dotycząca jednego z dużych miast jest już prawie gotowa.
• Kilkunastu deweloperów może wkrótce rozpocząć inwestycje w programie Mieszkanie plus - poinformował prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

• Dodał, że umowa z jedną z firm może zostać podpisana w "najbliższych dniach".

• O Narodowym Programie Mieszkaniowym będziemy rozmawiać podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, na panelu Program „Mieszkanie Plus” 11 maja.

 

"Umowa z jednym z deweloperów z dużego miasta może zostać podpisana w najbliższych dniach" - powiedział Mirosław Barszcz.

Jakich deweloperów szuka BGK?

Barszcz wskazał, że na jego biurku już teraz leży kilkanaście najlepiej "rokujących" ofert od deweloperów. Przyznał jednak, że do BGKN "zwracają się głównie mali i średni deweloperzy, bo ci widzą szansę na wypłynięcie na szerokie wody".

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z 363 do 435 na tysiąc mieszkańców

Dodał, że BGKN nie chce, by deweloperzy zarabiali na budowie mieszkań w ramach programu dużych pieniędzy.

"Deweloperzy nie zrealizują u nas marż takich jak w sprzedaży detalicznej. Biznes z nami oznacza, że ryzyko deweloperskie jest ograniczone do minimum. Dlatego nie zarobią na naszym projekcie 30 proc., ani nawet 20. Zarobią 10 (proc. - PAP) lub nawet mniej, za to pewnie i z naszym finansowaniem, umożliwiającym realizowanie naprawdę dużych projektów" - powiedział.

Jak mówił, "dajemy coś unikalnego w tym biznesie: absolutny spokój inwestycji, bo finansujemy cały projekt, kupujemy wszystkie mieszkania na pniu, więc nie ma ryzyka, że coś się nie sprzeda" - podkreślił.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł na program Mieszkanie plus. "To jednak dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych" - wskazał Barszcz.

Mieszkanie Plus będzie z różnym czynszem

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd 27 września 2016 r. Program zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Na początku marca br. BGKN poinformował, że ma podpisanych 69 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne w ramach rządowego programu. Z kolei 23 marca br. BGKN ogłosił konkurs dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie plus. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.