PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie plus według PSL: Ludowcy chcą przekazywać ziemie młodym za darmo

 • MN    14 października 2016 - 14:41
Mieszkanie plus według PSL: Ludowcy chcą przekazywać ziemie młodym za darmo
Chcemy, by działki na terenach gmin wiejskich, gdzie znajdują się grunty państwowe, były przekazywane chętnym za 1 zł - mówi szef PSL. (fot. Facebook)

• Ludowcy mają swój pomysł aby pomóc Polakom zrealizować marzenie o własnym domu.
• Proponują przekazanie za darmo ziemi młodym małżeństwom, które chcą osiedlić się poza miastem.
• Do rozdania może być aż 4 miliony działek.
Na stronie Ludowców czytamy, że w zasobach Agenci Nieruchomości Rolnych jest 1 milion 900 tysięcy hektarów. 400 tysięcy hektarów to tak zwane grunty różne. To właśnie je PSL chce przekształcić na działki budowlane. Dokładnie na 4 milionów działek budowlanych.

– Program „Ziemia dla młodych” ma pomóc młodym Polakom w uzyskaniu działki budowlanej pod budowę własnego domu. Chcemy, by działki na terenach gmin wiejskich, gdzie znajdują się grunty państwowe, były przekazywane chętnym za 1 zł. Taki projekt ustawy złożymy w Sejmie – deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W komunikacie zwrócono uwagę, że część samorządowców z PSL już zaczęła oferować młodym małżeństwom ziemię na preferencyjnych warunkach. Tak jest w gminie Kurzętnik, rządzonej przez wójta Wojciecha Dereszewskiego, która oferuje ponad 30 działek należących do gminy za połowę ceny ich wartości. Cena wywoławcza za metr kwadratowy gruntu po upuście wynosi około 16 zł.

Czytaj też: Szef PSL nie widzi przyszłości dla Zalewskiej jako szefowej MEN

- Przyszło nam rządzić w dobie niżu demograficznego więc myślę, że jako samorządowcy musimy szukać takich rozwiązań, żeby zachęcić ludzi z większych miast do zamieszkania na terenie danej gminy - mówi Wojciech Dereszewski, wójt Kurzętnika.

W kolejce do wybudowania domu w gminie Kurzętnik jest 20 rodzin z całej Polski. Większość pochodzi z Mazowsza i województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. Do zakupu niektórych działek w Tereszewie zgłosiło się po kilku chętnych, dlatego właściciela musi wyłonić licytacja. Samorząd zastrzegł, że działki nie można będzie sprzedać przez 10 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • miastowy, 2016-10-17 22:39:06

  to będzie początek wielkiego kryzysu jeśli dojdzie do tego programu. Zaburzy to całą równowagę na rynku nieruchomości. Niech się pukną w łeb.
 • jancz, 2016-10-17 19:03:05

  No proszę. Jak skuteczne jest odcinanie od żłobu, a nawet już sama perspektywa takiej sytuacji. Od razu przybywa pomysłów - mądre, głupie, ale są. Jest o czym dyskutować i rozważać zalety i przeciwwskazania. Osiem lat zastoju koncepcyjnego i tu proszę!
 • wkurzonyRolnik, 2016-10-17 10:55:54

  PSLowcu ! KTO ZA TO ZAPŁACI ? ziemia nie jest za darmo BARANIE ! swoją oddaj