PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliard na remonty linii kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem

  • PAP    31 lipca 2014 - 17:19
Miliard na remonty linii kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem

- 1 mld zł przeznaczono na remonty linii kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim - podała PKP PLK. Zdaniem przedstawicieli spółki dzięki tym inwestycjom czas podróży z Bydgoszczy do Torunia skrócił się o blisko 15 minut.
Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego spółki przypomniał, że w kwietniu zakończyła się rewitalizacja torów między najważniejszymi miastami województwa: Bydgoszczą i Toruniem. Wyremontowany został m.in. ponad stuletni most kolejowy w Toruniu.

Przedstawiciel PKP PLK ocenił, że pasażerowie już dzisiaj odczuwają efekty modernizacji linii w regionie. "Pociągi osobowe od kilku miesięcy pokonują odcinek z Torunia do Bydgoszczy w niecałe trzy kwadranse - wcześniej 60 minut, a połączenia pośpieszne są realizowane jeszcze szybciej" - podkreślił.

Modernizacja 51-km odcinka między Bydgoszczą a Toruniem kosztowała 225 mln zł i trwała 16 miesięcy. Wymieniono m.in. ponad 93 km torów oraz wyremontowano ponad 50 rozjazdów.

Czytaj też:  Ponad miliard na remont linii kolejowej

Dutkiewicz przypomniał, że jeszcze w tym roku pasażerowie podróżujący na odcinku Chełmża - Grudziądz pojadą o 20 minut krócej, a czas przejazdu na trasie z Inowrocławia przez Toruń do Jabłonowa Pomorskiego skróci się o 25 minut. W połowie listopada ma zakończyć się modernizacja linii z Grudziądza do Laskowic, dzięki czemu czas podróży skróci się o 20 minut.

"Ponadto pojawi się ponad 100 nowych rozjazdów na liniach: z Torunia do Piły, na magistrali węglowej - głównie między Inowrocławiem a Piotrkowem Kujawskim i w okolicach Mogilna oraz Jabłonowa Pomorskiego. Dodatkowo 39 przejazdów kolejowo-drogowych w regionie przejdzie modernizację, a 30 z nich zostanie wyposażonych w dodatkowe urządzenia zabezpieczające" - dodał.

Czytaj też:  PKP PLK zainwestują ponad 50 mld zł

Kwota 1 mld zł to wydatki na inwestycje kolejowe w regionie kujawsko-pomorskim od końca 2012 r. do końca 2015 r., które już zakończono lub są w trakcie realizacji.

Rzecznik zaznaczył też, że dzięki zakończonej w 2012 r. modernizacji trasy z Bydgoszczy przez Terespol Pomorski do Tczewa na magistrali węglowej, podróż z Bydgoszczy do Gdańska trwa tylko godzinę i trzy kwadranse.

Spółka wskazała, że w ramach prac rewitalizacyjnych, których wartość wynosi 3,6 mld zł, do końca 2015 r. w Polsce wyremontowanych zostanie ponad 870 km torów. Inwestycje mają przede wszystkim pozwolić na przywrócenie tzw. parametrów technicznych tras, co pozwoli na szybszą jazdę pociągów, a co za tym idzie - skrócenie czasu podróży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.