PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliard złotych z EBI dla stolicy

  • WNP.pl    8 lipca 2014 - 16:24
Miliard złotych z EBI dla stolicy

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił długoterminowego kredytu w wysokości 1 mld zł (240 mln euro) na modernizację warszawskiej infrastruktury w ramach programu inwestycyjnego na lata 2014-19.
Kredyt banku Unii Europejskiej będzie wspierać projekty modernizacyjne z zakresu transportu, edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, jak także dotyczące przestrzeni publicznych i parków. Wsparcie EBI powinno przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy, dzięki budowie lub modernizacji ośrodków zdrowia, szkół i żłobków.

Ponadto zmodernizowane zostaną miejskie tereny zielone oraz wybudowane lub zmodernizowane zostaną drogi rowerowe. Projekt obejmuje między innymi budowę obwodnicy śródmiejskiej ale również zagospodarowanie nadbrzeża Wisły, w tym połączenie go z zabytkowym centrum miasta oraz poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

- Dodatkowe środki na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą nam na kontynuowanie naszego planu inwestycyjnego dla Warszawy. Nasze miasto nie mogłoby się rozwijać w takim tempie, gdyby nie współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz pozyskiwanie funduszy europejskich - stwierdziła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje Banku w Polsce, powiedział: - Celem EBI jest między innymi promowanie zrównoważonego rozwoju miast i zwiększanie ich konkurencyjności. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni z zawarcia umowy z władzami Warszawy, ponieważ będziemy mogli się w ten sposób przyczynić do dalszego rozwoju gospodarczego stolicy. Siódma już operacja EBI z m.st. Warszawa jest potwierdzeniem naszego stałego zaangażowania w rozwój infrastruktury miejskiej Warszawy w różnych sektorach.

Współpraca Warszawy z EBI trwa od 1994 roku. W tym czasie EBI udzielił miastu w sumie siedmiu kredytów, a zostały one przeznaczone miedzy innymi na inwestycje dotyczące infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz usług komunalnych, takich jak zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania miasto Warszawa, realizując swój program inwestycyjny, skorzysta z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej - zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności. W roku 2013 wysokość finansowania EBI dla Polski wyniosła 5,7 mld EUR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.