PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardowe inwestycje kolejowe

  • PAP/AT    7 kwietnia 2017 - 09:04
Miliardowe inwestycje kolejowe
W ramach KPK od listopada 2015 r. do kwietnia 2017 r. ogłoszono 559 przetargów wartych ponad 20 mld zł. W tym czasie podpisano 456 umów z wykonawcami (fot.pixabay.com)

W zaktualizowanym programie kolejowym wartość zadań, które mają zostać zrealizowane, sięga około 66,5 mld zł.
• W 2017 r. zaplanowano ogłoszenie blisko 190 przetargów na kolei o wartości ok. 6 mld zł - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

• Ponadto podpisanych zostanie prawie 300 umów za prawie 26 mld zł zaplanowano.

• Łącznie w ramach całego programu zostanie przebudowanych 9 tys. km torów.

W zaktualizowanym programie kolejowym wartość zadań, które mają zostać zrealizowane, sięga około 66,5 mld zł. Dzięki zmianie programu przebudowywanych zostanie w sumie 9 tys. km torów, a nie 8,5 tys. km, jak planowano wcześniej.

Według ministerstwa tylko w 2016 r. w ramach kolejowego programu ogłoszono ponad 300 przetargów.

Aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego (KPK) "spłaszcza" rozłożenie nakładów w latach 2019 (o ok. 15 proc.) oraz 2020 (o ponad 20 proc.) w stosunku do pierwotnych założeń. Jak wyjaśnia resort, zmniejszenie poziomu wydatków w kluczowych latach realizacji KPK wynika z niewystarczającego potencjału wykonawców i pozwoli na uniknięcie ryzyka wzrostu cen materiałów.

W ramach KPK od listopada 2015 r. do kwietnia 2017 r. ogłoszono 559 przetargów wartych ponad 20 mld zł. W tym czasie podpisano 456 umów z wykonawcami.

Resort podkreślił, że dzięki uproszczeniu i przyspieszeniu procedur związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, aktualizacji KPK oraz zmianie ustawy o transporcie kolejowym, PKP PLK mogą realizować ambitny program modernizacji infrastruktury.

Czytaj też: NIK: Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych wykonany kiepsko i bez korzyści dla pasażerów

Jak zaznaczyło ministerstwo, dla sprawnej realizacji inwestycji na kolei niezbędne było przywrócenie dialogu z branżą. "Głos branży w sprawie realizacji inwestycji jest dla nas bardzo cenny. To bardzo istotne, by wiedza, doświadczenie i propozycje fachowców w dziedzinie inwestycji kolejowych zostały wykorzystane i wysłuchane" - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Po to, by usprawnić realizację inwestycji i wyciągać wnioski z doświadczeń z wykonania dotychczasowych zadań, przywrócono regularne spotkania przedstawicieli sektora kolejowego w ramach Forum Inwestycyjnego. W wielu kwestiach udało się już wypracować kompromis oczekiwany przez rynek - poinformowano w komunikacie.

Forum Inwestycyjne zrzesza przedstawicieli PKP PLK SA, branży wykonawców inwestycji kolejowych i producentów materiałów, resortu infrastruktury oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jego celem jest m.in. prowadzenie dialogu oraz wypracowywanie rozwiązań usprawniających proces inwestycyjny, w szczególności wzorów dokumentów (np. umów).

Powołana została również Rada Ekspertów do spraw działań, mających na celu optymalizację procesu realizacji inwestycji kolejowych. Stanowi ona podstawową platformę współpracy podmiotów zaangażowanych w zakresie wdrożenia rozwiązań proponowanych przez Forum Inwestycyjne.

Pasażerowie coraz częściej wybierają ofertę przewoźników kolejowych. I tak PKP Intercity zanotowało po raz pierwszy od lat dodatni wynik finansowy na poziomie 47 mln zł, przychody ze sprzedaży biletów sięgnęły 1,77 mld zł, a spółka przewiozła ponad 38,5 mln osób.×
KOMENTARZE (2)

  • stanisław, 2017-05-25 08:15:59

    mieszkańcy naszego regionu zduńskowolskiego nie widzą tych zmian dworce nic nie rewitalizowane , chodniki nie poprawione ,przejścia na peronach wąskie nawet dla rowerów brak wolnych miejsc w szczycie parkowania , jedynie co ustawiono numeracje peronów i 6 ławek nowych ,ogrodzenie się przewraca , nis...zczeją budynki zaplecza kolei , połączenia najbliższe z częstochową ,katowicami , gdańskiem,bydgoszczą już nie istnieją oddalamy się w łączeniu kraju, to nie jest równomierny rozwój polski bo w niektórych regionach inwestycji jest za dużo ,a w innych mniej lub niema nic, a mówi się że jest tyle kasy z unii europejskiej ,a może one niedługo przepadną gdy ich nie wykorzystamy , przypomnijmy sobie że są powiaty i może tam potrzeba nowego otwarcia na rozwój i modernizację .  rozwiń
  • Prof. Glass, 2017-04-07 14:57:43

    Przywróćcie połączenia regionalne! Jak chcecie budować w średnich miastach mieszkania dla mlodych jak tak nie ma dojazdu!?