PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardy na nowe inwestycje w strefach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 grudnia 2010 - 07:57
Miliardy na nowe inwestycje w strefach

Nowe projekty, które w tym roku przyciągnęły do siebie specjalne strefy ekonomiczne, są warte 4,7 mld zł. Dzięki nim ma powstać 12 tys. miejsc pracy. Wyniki są zdecydowanie lepsze niż w 2009 r.
Z informacji zebranych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że wartość pozyskanych od stycznia do 23 grudnia nowych inwestycji przekroczy 4,7 mld zł. To o przeszło połowę więcej niż w 2009 r., w którym łączna wartość podpisywanych umów wyniosła 3 mld zł.

O jedną trzecią zwiększyła się liczba wydanych zezwoleń: do 176 ze 131 przed rokiem. Wzrosła także ilość zadeklarowanych nowych miejsc pracy. Przybędzie prawie 12,2 tys. etatów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich o połowę mniej.

Pod względem nakładów liderem okazała się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przybyło jej inwestycji na blisko miliard zł. To wynik pięć razy lepszy niż rok wcześniej.

W liczbiei nowych miejsc pracy o kilka długości wyprzedziła pozostałe strefy Wałbrzyska SSE. Tegoroczne zezwolenia mają przynieść jej przeszło 4 tys. etatów. To jedna trzecia zdobytych przez wszystkie 14 stref w 2010 r.

Ubiegłoroczne wyniki zdecydowanie poprawiła także strefa kostrzyńsko-słubicka, zwiększając nakłady czterokrotnie – do poziomu 540 mln zł. Nowe projekty przyniosą jej prawie 2,7 tys. nowych miejsc pracy. 800 mln zł i 1,6 tys. etatów przyciągnęła strefa łódzka.

Z kolei pogorszyły się wyniki w strefach kamiennogórskiej (okazała się najsłabsza – spadek deklarowanych nakładów o dwie trzecie), w pomorskiej oraz nieznacznie w mieleckiej. Wśród najsłabszych znalazła się także Suwalska SSE, gdzie zadeklarowano tylko 56 mln zł.

Dobra końcówka roku nie świadczy jednak, że inwestycyjna bessa należy do przeszłości. Niepokój zarówno inwestorów, jak i spółek zarządzających strefami budzi niejasna sytuacja prawna. Wciąż nie ma np. decyzji rządu w sprawie nowej ustawy strefowej, która miała m.in. pozwolić na redukcję deklarowanego poziomu zatrudnienia – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.