Miliardy potrzebne na energetykę

  • Rzeczpospolita
  • 28-12-2009
  • drukuj
Do 2030 r. polska energetyka wyda 100 mld euro na modernizację. Sektor nie wygospodaruje tej kwoty. Musi się zapożyczyć i przerzucić część kosztów na odbiorców.
Miliardy potrzebne na energetykę

W planach są projekty budowy nowych mocy w elektrowniach konwencjonalnych, bo niemal połowa bloków ma 30 lat. Konieczny jest też rozwój odnawialnych źródeł – zwłaszcza farm wiatrowych i biomasy, bo Unia Europejska oczekuje, że w 2020 r. będziemy produkować 15 proc. energii właśnie z takich źródeł. Do tego dochodzą obowiązki związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, a zatem konieczność budowy elektrowni atomowych i opalanych gazem.

Prezes największej firmy sektora w kraju Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga powiedział „Rzeczpospolitej, że, że firma poradzi sobie z finansowaniem planowych projektów. Tylko w najbliższych czterech latach zamierza wydać ok. 35 mld zł na nowe bloki, modernizację linii i inne przedsięwzięcia.

Większość zaplanowanych projektów PGE ma zrealizować samodzielnie, m.in. modernizację i budowę sieci i nowe bloki w elektrowniach w Opolu i Turowie. W pozostałych grupach państwowych – Tauronie, Enei i Enerdze, szefowie też zakładają, że sami zdobędą finansowanie. Skutkiem tych planów będą podwyżki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE