PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliardy z Unii na odnowę miast

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 kwietnia 2011 - 07:33
Miliardy z Unii na odnowę miast

Unia dała nam 3,8 mld zł na odświeżenie miast. Projekty realizują samorządy, ale też spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Dotacje idą jak woda, do rozdysponowania zostało już niewiele pieniędzy.
Za unijne pieniądze w Polsce odnawia się prawie wszystko – blokowiska, zabytki, kościoły, stare kamienice, hale sportowe, rynki, parki, nabrzeża, amfiteatry, zdewastowane fabryki czy tereny i budynki powojskowe.. W woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim i śląskim do wzięcia są unijne preferencyjne pożyczki – podaje „Rzeczpospolita”.

Z unijnej pomocy korzystają są przede wszystkim miasta i gminy, ale w niektórych województwach dotacje dostały pojedyncze spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Z grantów korzystają też diecezje, a nawet prywatne spółki.

Czytaj też: Rewitalizacja bez przepisów

Potrzeby polskich miast w tym zakresie są ogromne, nic dziwnego, że po pierwszych problemach proceduralnych dotacje na rewitalizację cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

W wielu regionach zamknięte lub kończące się obecnie konkursy praktycznie wyczerpały już pieniądze na rewitalizację. O dotacje w tym roku będzie jeszcze można ubiegać się w woj. łódzkim (nabór rusza w połowie kwietnia), dolnośląskim (wrzesień), kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim.

Za to w czterech województwach są też dostępne zwrotne środki pomocowe z UE w ramach mechanizmu Jessica. To preferencyjne pożyczki, które będą udzielne przez banki. Z tego instrumentu skorzysta m.in. Gdańsk, rewitalizując tereny postoczniowe (Młode Miasto) czy Gdynia. Pomorze przeznaczyło na ten cel ponad 230 mln zł – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Rewitalizacja z unijną pomocą

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.