PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion złotych na ratowanie zabytków

  • PAP    22 lipca 2011 - 15:11
Milion złotych na ratowanie zabytków

Milion złotych przekażą w 2011 roku władze Torunia na prace związane z ratowaniem zabytków. Sześciu gospodarzy zabytkowych obiektów otrzyma wsparcie.
„Od 2004 roku miasto wspiera w ten sposób właścicieli i administratorów zabytkowych budynków w Toruniu, którzy sami często nie mogą podołać ogromnym kosztom renowacji cennej architektury. Pomoc miasta z jednej strony pozwala więc szybciej odnowić wartościowe obiekty, z drugiej gwarantuje, że zabytkowe elementy zostaną ochronione i odrestaurowane z należytą starannością i pod okiem specjalistów konserwatorów” – podkreśliła rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

W tym roku w kasie miasta zapisano pierwotnie na dotacje konserwatorskie 600 tys. zł, jednakże ze względu na pilne potrzeby remontowe radni zwiększyli tę kwotę do miliona złotych. Łącznie w tym roku miasto udzieli 25 takich dotacji.

Pierwsza pula funduszy została rozdzielona wiosną, a kolejnych sześciu beneficjentów podpisało umowy z prezydentem Torunia w piątek.

Największe wsparcie finansowe przyznano na prace konserwatorskie w katedrze świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. 188 tys. zł przeznaczone zostanie na prace konserwatorskie elewacji i klatki schodowej.

Miasto przekaże ponad 17 tys. zł na remont dachu Dworu Mieszczańskiego, 50 tys. zł na adaptację gotyckiej piwnicy Muzeum Diecezjalnego, 15 tys. zł na uzupełnienie stolarki okiennej w baszcie gotyckiej przy ul. Podmurnej, 100 tys. zł na remont dachu kościoła p.w. Chrystusa Króla i ponad 32 tys. zł na remont piwnic jednej z kamienic przy Rynku Staromiejskim.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.