Miliony do rozdysponowania na schetynówki

W woj. warmińsko-mazurskim w 2013 r. dofinansowanie remontów dróg lokalnych wyniesie 59,7 mln zł. W opolskim będzie to około 40,5 mln. Samorządy jednak nie kwapią się ze składaniem wniosków o przyznanie dotacji. Jak to wygląda w innych regionach?
Miliony do rozdysponowania na schetynówki

ZAKTUALIZOWANA.

Kasa dla Dolnego śląska

Województwo dolnośląskie otrzyma ponad 60 mln zł na remonty i przebudowę dróg lokalnych w 2013 r. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Samorządowcy mogą składać wnioski do 30 września, a udzielona dotacja nie może przekroczyć 30 proc. kosztów realizacji inwestycji. Do tej pory do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynął jeszcze żaden wniosek, ale samorządowcy pytają w urzędzie o formalności związane z uzyskanie dotacji.

W roku 2013 r. gmina oraz miasto na prawach powiatu może skorzystać z dofinansowania nie więcej niż jednej inwestycji, a powiat - nie więcej niż dwóch.

Łącznie w latach 2012-2015 województwo dolnośląskie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych otrzyma ponad 193 mln zł. W 2012 r. jest to kwota ponad 12 mln zł, a w kolejnych latach ponad 60 mln zł rocznie.

W ramach pierwszego etapu programu, obejmującego lata 2009-2011, zrealizowano 227 inwestycji. Były to budowy, przebudowy bądź remonty ponad 358 kilometrów dróg. Na ten cel samorządowcy otrzymali ponad 186 mln zł dotacji. W tym roku realizowanych jest 28 inwestycji obejmujących ponad 40 kilometrów dróg.

Jedną z inwestycji realizowanych z dotacji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych jest budowa ul. Kosynierów i przebudowa ul. Hetmańskiej w Świdnicy, która zakończy się we wrześniu. Inwestycja będzie kosztowała 1,78 mln zł, z czego ponad 534 tys. zł to kwota dotacji. To nie jedyna inwestycja w Świdnicy finansowana ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

W zeszłym roku ukończono przebudowę ul. Śląskiej, tu dofinansowanie wyniosło 2,7 mln zł. "Teraz analizujemy projekty drogowe, które mogłyby się zakwalifikować do nowej edycji programu" - powiedział PAP rzecznik świdnickiego magistratu Stefan Augustyn.

Z kolei w Wałbrzychu w latach 2009-2011 dzięki dotacjom z programu przebudowano i wyremontowano cztery drogi. Łącznie dotacje wynosiły tu niemal 8 mln zł. Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Wałbrzych Anna Żabska, obecnie miasto przygotowuje projekt na dofinansowanie przebudowy kolejnej drogi.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE