PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na kulturę

  • EMM    1 lipca 2010 - 10:42
Miliony na kulturę

W latach 2007-2011 nakłady na działalność kulturalną w Siemianowicach Śląskich wydatkowana zostanie rekordowa w historii miasta kwota 20 mln zł.
Nie aż tak dawno w Siemianowicach Śląskich funkcjonowały trzy kina: „Zorza”, „Jedność” i „Tęcza”. Jednak m.in. nieszczęśliwe wypadki (pożar kina „Jedność”) przyczyniły się do niszczenia obiektów.

Stąd w utworzonych przez Jacka Guzego, prezydenta Siemianowic Śl. i Andrzeja Gościniaka, przewodniczącego tutejszej Rady Miasta Strategicznych Celach Kadencji 2006-2010 szeroko rozumianej działalności kulturalnej poświęcono sporo miejsca.

- Planowaliśmy wtedy, na początku 2007 roku, globalną zmianę naszego miasta. I to nam się udało, także w kwestii kultury. Zaczęliśmy po prostu efektywnie działać – nie ma cienia wątpliwości Jacek Guzy.

Tylko w latach 2007-2011 planowane wydatki na działalność kulturalną to ok. 20 mln zł – rekord w historii Siemianowic Śląskich.

- Na to składa się między innymi modernizacja Wilii Fitznera – za około 5 mln zł; budowa Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa, na co gmina wydała do 2009 r. przeszło 4 mln zł, a w latach 2010-2011 wydatki te wzrosną do 9,7 mln zł, Park Tradycji to bez wątpienia największe inwestycja przeznaczona na cele kulturalne w historii naszego miasta; a także remont części dachu głównego budynku Siemianowickiego Centrum Kultury za 500 tys. zł – wylicza Magdalena Kończyk, kierownik referatu kultury.

Szczególnie właśnie przyszły Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa wart jest kilku słów więcej. Stałą ekspozycją muzealną, stanowiącą zarazem dużą atrakcję historyczno-techniczną, będzie umieszczona na parterze budynku parowa maszyna wyciągowa z 1905 roku.

Oprócz maszyny wyciągowej w sali ekspozycyjnej organizowane będą wystawy okresowe. Ich zakres tematyczny będzie bardzo szeroki, od ekspozycji związanych z przemysłem górniczym i hutniczym, odzwierciedlających historię etosu pracy na Śląsku, po ekspozycje stricte artystyczne.

Na pierwszym piętrze znajdować się będzie sala wielofunkcyjna z widownią w układzie teatralnym. Tutaj będzie można zorganizować wszelkiego rodzaju konferencje, odczyty, spotkania tematyczne, pokazy jak i koncerty, spektakle małych form teatralnych, recitale, benefisy.

Jednym z założeń oferty kulturalnej Parku jest reaktywowanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego skupiającego pasjonatów dziesiątej muzy i stworzenie kina studyjnego.

W piwniach z kolei znajdować się będzie ekspozycja pokazująca podziemia kopalni połączona z przestrzenią kawiarni. Aranżacja pomieszczenia będzie nawiązywała do kopalnianych chodników, poprzez umieszczenie w niej eksponatów i przedmiotów pokopalnianych. Przy barze kawiarnianym zostanie wyznaczona przestrzeń na postawienie pianina, gdzie odbywać się będą mini koncerty i recitale.

Teren otaczający budynek będzie miał charakter rekreacyjno-wypoczynkowy. Goście będą mogli odpoczywać w otoczeniu pięknej zieleni oraz podziwiać szyb „Krystyn”. Teren ten zostanie wykorzystany zarówno do prezentacji sztuki awangardowej – performansów, happeningów, przedstawień ulicznych, jak i do organizowania konkursów plenerowych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.