PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na remonty zabytków

  • RAF    20 maja 2010 - 11:36
Miliony na remonty zabytków

Kujawsko-pomorski marszałek wesprze w tym roku remonty konserwatorskie w 105 zabytkowych obiektach regionu. Rekordowa suma dofinansowania którą rozdysponuje na ten cel, to 10,8 miliona złotych.
Tak wielkie wsparcie dla zabytków Kujaw i Pomorza umożliwił przygotowany i realizowany przez samorząd województwa Program Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To pierwszy dokument wyznaczający kierunki ochrony zabytków w regionie. Uwzględnia nie tylko największe i najbardziej znane obiekty, ale także na przykład wiejskie kościoły, cenne ze względu na swój wiek i unikatowość. Pierwsze efekty jego realizacji już widać: w 2009 roku dzięki 4,8 miliona złotych wsparcia samorządu województwa zrealizowano remonty konserwatorskie w 66 zabytkowych obiektach regionu.

 - Program Opieki nad Zabytkami to planowy i systemowy sposób na ochronę zabytków w naszym regionie. Dzięki niemu możliwa jest renowacja wielu kościołów, zabytkowych kamienic, dworów i pałaców oraz innych bezcennych dla historii Kujaw i Pomorza obiektów. W tym roku w realizacji tych przedsięwzięć pomogą uruchomione przez samorząd województwa środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki

Ponad sto remontów konserwatorskich, na których realizację za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego trafi w tym roku w sumie 10,8 miliona złotych to rekord w historii regionu. Środków pochodzą z dwóch źródeł: dotacji ze środków budżetowych województwa to 2,8 miliona złotych, a oprócz tego, 93 przedsięwzięcia z listy otrzymają kolejne 8 milionów złotych wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.