PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na rewitalizację w Śląskim

  • PAP    8 czerwca 2011 - 16:29
Miliony na rewitalizację w Śląskim

Czternaście miast z województwa śląskiego - za ponad 81 mln zł - będzie mogło zrealizować projekty związane m.in. z przebudową obiektów poprzemysłowych.
W konkursie na rewitalizację miast 50 projektów przeszło pozytywnie ocenę merytoryczno-techniczną, ale zarząd Województwa Śląskiego wybrał 14 z nich. Samorządowcy mogli się ubiegać o pieniądze unijne wyłącznie na przebudowę i remont obiektów poprzemysłowych oraz zagospodarowanie przestrzeni miejskich.

Czytaj też: Kasa na rewitalizację i infrastrukturę

Dzięki dofinansowaniu unijnemu za 4,2 mln zł w Lędzinach powstanie rynek. Miasto od dawna zamierzało utworzyć miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców, zachęcać do spędzania wolnego czasu. Alicja Bobiec, sekretarz w Urzędzie Miasta w Lędzinach, tłumaczyła w środę, że budowa rynku była planowana od dwóch lat. - Najpierw pod okiem konserwatora zabytków wyremontowaliśmy zabytkowy budynek, który znajduje się w centralnym miejscu Lędzin. Potem powstała koncepcja Placu Farskiego, który ma zachęcić mieszkańców do spędzania na nim wolnego czasu oraz otwierania małych kawiarenek - powiedziała Bobiec. Rynek powstanie za trzy lata. - Liczymy, że zaktywizuje mieszkańców do kreowania nowych miejsc pracy - dodała sekretarz miasta.

Wśród miast starających się o pieniądze unijne znalazł się także Wodzisław Śląski (oceń prezydenta). Zarząd województwa śląskiego zdecydował o przekazaniu wodzisławianom 12,5 mln zł na budowę parku linowego, areny do gry w chowanego, toru do gry w kapsle i kręgle rosyjskie, budowę labiryntów, skate parku, toru pojazdów zdalnie sterowanych oraz góry saneczkowej. Planowane atrakcje wejdą w skład kompleksu rozrywkowo-wypoczynkowego o nazwie Rodzinny Park Rozrywki. Park będzie obejmował ponad 23 ha nieużytków znajdujących się w centrum miasta.

Czytaj też: Rewitalizacja uzdrowisk za 26 mln zł

Ponad 6,5 mln zł zyskały także Ujsoły. Za te pieniądze przeobrażą miejscowy kamieniołom w Glince w centrum sportu i rozrywki. Obejmuje on rekultywację dawnego kamieniołomu a dokładnie terenu po byłej kopalni odkrywkowej. W pierwszym etapie, który trwa od kilku lat, na terenie kamieniołomu powstały tarasy widokowe, ścieżki spacerowe, ściana do wspinaczki i lina do zjazdu. W drugim etapie ma powstać m.in. punkt dydaktyczny prezentujący walory geologiczne terenu, park linowy, plac zabaw dla dzieci, trasa biegowa z przeszkodami - słupki do slalomów, płotki do przeskoków, drążki do podciągania.

Pieniądze na adaptację i przebudowę otrzyma również jeden z obiektów znajdujących się na liście Szlaku Zabytków Techniki - Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi. Budżet miasta zostanie powiększony o 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zabytkowy budynek poprzemysłowy z 1903 roku byłej kopalni "Saturn" zostanie przeznaczony na cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne.

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał 14 projektów. Na pytanie, co decydowało o wyborze, Wojciech Trólka z biura prasowego marszałka województwa, odpowiedział, że zwracano uwagę na innowacyjność rozwiązań, ich funkcjonalność oraz sposób, w jaki projekt może się przyczynić do rozwoju lokalnego. - Jeśli turystyka pójdzie w parze z rozwojem ekonomicznym i powstawaniem nowych miejsc pracy, tym lepiej - tłumaczył Trólka.

Do 2015 roku miasta muszą zrealizować zgłoszone przedsięwzięcia. W innym wypadku pieniądze przepadną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Śpiący pasażer, 2011-06-08 20:07:31

    To są sprawy, które są warte wszystkich pieniędzy !!!