PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony z Unii Europejskiej na rewitalizację katowickich parków

  • bad    18 stycznia 2018 - 08:45
Miliony z Unii Europejskiej na rewitalizację katowickich parków
Katowickie parki dostały miliony z UE na rewitalizację. Fot. katowice.eu

Metropolitalną pozycję Katowic budujemy nie tylko w oparciu o wysokie technologie, potencjał uczelni wyższych, ale też rozwój kultury, sportu i propagowanie zdrowego trybu życia i codziennej rekreacji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
  • Katowice pozyskały wielomilionowe wsparcie z Unii Europejskiej na rewitalizację parków.
  • Mowa o parku Boguckim i parku Olimpijczyków w Szopienicach, a także zlokalizowanych tam budynkach, które służyć będą lokalnym społecznościom.
  • Pierwszy projekt zostanie dofinansowany kwotą ponad 5 milionów złotych, a drugi – ponad 1,6 mln zł.

- Metropolitalną pozycję Katowic budujemy nie tylko w oparciu o wysokie technologie, potencjał uczelni wyższych, ale też rozwój kultury, sportu i propagowanie zdrowego trybu życia i codziennej rekreacji. Zależy nam na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Jednocześnie pamiętamy, jak ważnym zadaniem jest rewitalizacja społeczna i urbanistyczna zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Wykorzystujemy w tym celu fundusze unijne, zarówno na twarde projekty infrastrukturalne, ale i tzw. miękkie, we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wszystko to służy nadrzędnemu celowi, jakim jest stała poprawa jakości życia katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  • Park Bogucki

W ramach rewitalizacji Parku Boguckiego zostanie rozbudowany plac zabaw, powstaną ścieżka sensoryczna i minizielnik dla dzieci. Dorośli będą mogli poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu,  szachiści – pograć w plenerze, a właściciele czworonogów – wyprowadzić swoich pupili na specjalny wybieg.  Rozebrana zostanie istniejąca scena, a w zamian w parku znajdzie się miejsce na plac pod scenę mobilną oraz widownię.

Czytaj też: Ambitny plan Rudy Śląskiej. Miasto chce zrewitalizować 10 proc. swojej powierzchni

– Wszystkie zaplanowane prace dotyczące przestrzeni parkowej podyktowane są chęcią przywrócenia jej pierwotnego, wypoczynkowego i rekreacyjnego charakteru – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Ponadto przebudowane i wyremontowane będą lokale w budynkach położonych przy ul. Markiefki 64 i 68.

– Katowice po raz kolejny pozyskały fundusze Unii Europejskiej, tym razem na projekt będący odpowiedzią na problemy dzielnicy Bogucice, wskazane w Lokalnym Programie Rewitalizacji, takie jak: brak inwestycji, które odpowiadają stricte potrzebom mieszkańców, w tym między innymi rewitalizacji Parku Boguckiego oraz wyznaczenie miejsca centralnego dla tego obszaru. Zagospodarowanie parku umożliwi organizację wydarzeń plenerowych, sportowych, inicjatyw lokalnych. Dostosowanie lokali przy ul. Markiefki oraz przestrzeni parku jest niezbędne do funkcjonowania programu wspierającego reintegrację zawodową mieszkańców dzielnicy, organizowania społeczności lokalnej, Akademii Lidera Społeczności Lokalnej, Punktu Poradnictwa i Informacji Obywatelskiej, działań środowiskowych i inicjatyw, kierowanych do społeczności lokalnej oraz działań kulturalnych – ocenia Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.