PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Adamczyk zaniepokojony stanem prac na S7

  • PAP/JS    25 sierpnia 2017 - 18:43
Minister Adamczyk zaniepokojony stanem prac na S7
Andrzej Adamczyk wizytował w piątek (25 sierpnia) budowę trasy S7 w woj. świętokrzyskim (fot. MIB/twitter)

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który wizytował w piątek (25 sierpnia) budowę trasy S7 w woj. świętokrzyskim wyraził zaniepokojenie opóźnieniem prac na odcinku Chęciny-Jędrzejów. Zapowiedział rozmowy w tej sprawie z generalnym wykonawcą inwestycji.
• Minister dodał, że ta sama firma jest wykonawcą jednego z odcinków S7 na "zakopiance" i tam firma - według szefa resortu budownictwa - "dba o terminy i realizację kontraktu".

• Według szefa kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztofa Strzelczyka, stan zawansowania robót na odcinku, gdzie prace są opóźnione pozwala ocenić, że trasa będzie gotowa w drugim kwartale przyszłego roku.

Adamczyk razem z przedstawicielami m.in. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - inwestorem budowy - złożył roboczą wizytę na odcinkach dwóch realizowanych obecnie w woj. świętokrzyskim na S7 kontraktów: Jędrzejów-granica województw świętokrzyskiego i małopolskiego (gdzie generalnym wykonawcą jest Budimex S.A.) oraz Jędrzejów-Chęciny (inwestycję realizuje konsorcjum włoskich firm, którego liderem jest Salini Polska).

Pierwsza inwestycja ma się zakończyć we wrześniu, drugą planowano zakończyć w październiku. "Na odcinku Chęciny-Jędrzejów deklarowana data zakończenia tej inwestycji w mojej ocenie nie ma szans spełnienia. Trzy formalne wezwania dla wykonawcy widać nie odniosły szczególnego skutku. Dalej widać opóźnienie w pracach. Przyjmuję to z bardzo dużym niepokojem" - mówił Adamczyk podczas konferencji prasowej w Mierzawie.

"Rozmawiałem z przedstawicielem generalnego wykonawcy, któremu oświadczyłem, że wzywamy w trybie pilnym właścicieli firmy - generalnego wykonawcy - do kraju, do Warszawy. Mamy nadzieję na solidną rozmowę" - dodał minister.

"Konieczne są pilne rozmowy z właścicielami generalnego wykonawcy, działania z naszej strony, które zapewnią, że ten opóźniony odcinek będzie zrealizowany w możliwie najkrótszym terminie" - zapowiedział Adamczyk. Podkreślił, że konieczne jest "wzmocnienie potencjału" na tej budowie, szczególnie w kontekście zbliżającej się zimy.

Minister dodał, że ta sama firma jest wykonawcą jednego z odcinków S7 na "zakopiance" i tam firma - według szefa resortu budownictwa - "dba o terminy i realizację kontraktu".

Dodał, że stan prac na S7 między Chęcinami a Jędrzejowem "podważa zaufanie i wiarygodność" do firmy. "Wydawało mi się, że ta firma jest godna zaufania i zapewne taka jest. Ufam, że sytuacja zastana na tym odcinku to tylko wypadek przy pracy" - podkreślił Adamczyk.

Minister był pytany, czy nie jest to zrzucanie odpowiedzialności na wykonawcę, w kontekście tego, iż sygnalizował on problemy z inwestycją związane m.in. z koniecznością przełożenia sieci elektroenergetycznej oraz problemy z dokumentacją - niejednorodnością podłoża i koniecznością wzmocnienia gruntu.

Adamczyk zaznaczył, że sieć energetyczna dotyczy pierwszego kilometra z ok. 20-kilomtrowej inwestycji, a wymiana gruntu - dwóch kilometrów. "Na 19 kilometrach bez znaczenia jest, czy sieć wysokiego napięcia jest przełożona (…) Są odcinki wolne od sieci energetycznej, od niestabilnego podłoża, na których brakuje kilku warstw nasypów. Wiec łączenie tych kwestii z tempem realizacji inwestycji jest tutaj nieuzasadnione. Dziś wszystkie inne elementy, jak jezdnie główne, nasypy, drogi serwisowe, obiekty inżynieryjne, obiekty związane z ochroną środowiska winny być ukończone (…) W mojej ocenie stopień zawansowania rzeczowego tego odcinka, to ok. 50 proc." - argumentował minister.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • dajan55, 2017-08-27 08:59:57

    Naprawdę - to od wczoraj są opóżnienia ?. Rychło w czas jak mawiała moja babcia !. Budowa miała się niedługo zakończyć a tu pustki na budowie zarośnięte zielskiem . Gdzie nadzór był do tej pory !. Jednak z Warszawy słabo widać !. Dopóki będzie funkcjonował pokomunistyczny moloch zwany gddkia robota ...będzie stała .  rozwiń