Minister kultury będzie wspierał muzeum w sporze o siedzibę

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w piątek, że będzie wspierał Muzeum Sztuki Nowoczesnej w walce o zachowanie tymczasowej siedziby w pawilonie Emilia. Zdrojewski chce też, aby konkurs na nowy gmach placówki został rozpisany w ciągu pół roku.
Minister kultury będzie wspierał muzeum w sporze o siedzibę
Muzeum Sztuki Nowoczesnej do tej pory działało przy ul. Pańskiej. W piątek placówka inauguruje działalność w tymczasowej siedzibie - dawnym pawilonie meblowym Emilia wystawą "Miasto na sprzedaż".

Pawilon Emilia został wynajęty przez miasto dla muzeum, ale w tym tygodniu od właściciela Spółki Meble Emilia do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście wpłynęło oświadczenie o rozwiązaniu z miastem i z muzeum umowy najmu.

Zdrojewski, który jeszcze przed wernisażem wystawy, zwiedził ekspozycję prezentowaną w Emilii, zapewniał, że będzie wspierać muzeum w staraniach o zachowanie tymczasowej siedziby. "Ten obiekt daje szanse działalności muzeum przez kolejne trzy, cztery lata" - zwrócił uwagę minister.

Właściciel Spółki Meble Emilia wymówił umowę miastu i muzeum argumentując, że muzeum nie dostarczyło w terminie oświadczenia o gotowości poddania się egzekucji w przypadku wystąpienia zaległości czynszowych.

"Właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że ma najemcę, który gwarantuje mu terminowe płacenie czynszu i opiekę nad tym obiektem, a już na pewno - że z pawilonem nie uczyni nic, co byłoby wbrew interesom właściciela" - ocenił Zdrojewski.

Skomentował też sprawę niedawnego wpisania pawilonu Emilia na listę ewidencji zabytków, co oznacza, że inwestor musi wszelkie ewentualne przeróbki pawilonu konsultować z konserwatorem zabytków. W mediach pojawiły się informacje, że właściciel Spółki Meble Emilia kupując ją, o wpisie tym nie wiedział.

"Nie jestem na sto procent przekonany, że inwestor nie miał tej wiedzy, ale nie mam też pewności, że informacja o wpisie pojawiła się w obiegu publicznym i że do właściciela dotarła" - ocenił.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE