PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister obiecał, teraz musi wsiąść na rower

  • PAP    21 lipca 2010 - 19:44
Minister obiecał, teraz musi wsiąść na rower

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień przejedzie rowerem wzdłuż planowanego odcinka autostrady A1. Stępień zapowiadał wcześniej, że jeżeli droga nie będzie gotowa na Euro 2012, to przejedzie jej trasę na rowerze.
- Przejadę rowerem całą trasę tak, jak obiecałem (...) Zrobię to 28 sierpnia - zapowiedział w środę dziennikarzom wiceminister. - Tak, jak się zobowiązałem, tak przejadę. W jeden dzień - dodał. Stępień dodał, że nie pojedzie dokładnie trasą autostrady, ale planuje pokonać trasę równoległą do tego odcinka.
 
Jak napisała "Gazeta Wyborcza", zimą Stępień zadeklarował, że jeśli rząd nie zbuduje do połowy 2012 r., na mistrzostwa piłkarskie Euro 2012, 180 km trasy autostrady A1 ze Strykowa pod Łodzią do Pyrzowic obok Katowic, to pokona tę trasę rowerem.
 
Rozpoczęcie inwestycji się przedłuża. Koncesja na budowę tego odcinka A1 wygasła w styczniu, kiedy konsorcjum Autostrada Południe nie zapewniło finansowania dla inwestycji. Podjęto wówczas decyzję, że droga będzie budowana w systemie tradycyjnym, ze środków budżetowych. Koszt budowy szacowano na 7,5 mld zł.
 
Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że jest szansa, by droga była gotowa na mistrzostwa. Później jednak okazało się, że projekt zawiera błędy, więc go odrzucono. Dyrekcja ogłosiła przetarg na budowę odcinka Stryków-Tuszyn w kwietniu. Na pozostałą część trasy - z Tuszyna do Pyrzowic - przetarg ma być w lipcu.
 
Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach - A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2010-07-23 09:20:15

    No więc Ministrze, niech Pan się bierze, Do jazdy na tym rowerze. Przy taaaaakim tempie nie da Pan rady, Zbudować tej autostrady.