PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister sportu przekazał 10 mln zł na Stadion Śląski

  • PAP/JS    19 września 2016 - 12:02
Minister sportu przekazał 10 mln zł na Stadion Śląski
Minister sportu Witold Bańka (fot. msport.gov.pl)

Minister sportu zdecydował o dofinansowaniu kwotą 10 mln zł modernizacji Stadionu Śląskiego pod kątem jego funkcji lekkoatletycznej – poinformował marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Kwota ta wesprze nakłady ponoszone od lat na modernizację tego obiektu przez samorząd regionu, który jest właścicielem obiektu. Ostateczny koszt modernizacji Stadionu Śląskiego, który ma być otwarty w drugiej połowie 2017 r., powinien zamknąć się w kwocie ok. 650 mln zł.

Pod kątem dokończenia modernizacji w ub. miesiącu Sejmik Woj. Śląskiego zgodził się na przekazanie 64 mln zł, a na pozostałe prace - inwestycje w Parku Śląskim związane m.in. ze stadionem - ok. 30 mln zł. Wnioskowane wsparcie resortu sportu na prace związane z funkcją lekkoatletyczną nieco zmniejszy obciążenie budżetu województwa.

- Dzisiaj radosna dla nas informacja. Ministerstwo sportu ostatecznie przyznało nam dotację na część lekkoatletyczną w kwocie 10 mln zł. Spodziewaliśmy się tego, ale ostateczny papier nie był podpisany. Dzisiaj rano spłynęła taka informacja - powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej poniedziałkową sesję sejmiku Saługa.

O ostatecznym, zwiększonym wobec zakładanego, koszcie modernizacji Stadionu Śląskiego zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu w lipcu 2011 r. oraz decyzja o rozszerzeniu jego funkcji. Pierwotnie chorzowski stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012. Po fiasku tych starań zapadła decyzja, aby go dokończyć, wprowadzając dodatkowo funkcję lekkoatletyczną.

Po wstrzymaniu zasadniczych prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło kończyć inwestycję w oparciu o firmy wygrywające mniejsze przetargi na prace w poszczególnych dziedzinach.

W ten sposób wiosną br. po powtarzanych przetargach podpisano umowę na prace w tzw. branżach elektrycznych, teletechnicznych i niskoprądowych oraz kontrakt na tzw. roboty kubaturowe (m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzacja). W ub. miesiącu wybrano dostawcę ponad 54 tys. siedzisk na Stadionie Śląskim

Pod koniec lipca br. urząd marszałkowski woj. śląskiego ogłosił też przetarg na kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej wraz z niezbędnym wyposażeniem i infrastrukturą oraz murawą hybrydową na płycie głównej.

Infrastruktura lekkoatletyczna na obiekcie głównym Śląskiego ma obejmować 400-metrową bieżnię 9-torową, rów z wodą po wewnętrznej stronie w zakolu południowym, 6 piaskownic do skoku w dal i trójskoku, 2 rozbiegi do skoku wzwyż, 6 zeskoków do skoku o tyczce, 2 rzutnie do dysku i młota, 2 rzutnie do pchnięcia kulą oraz 2 rozbiegi do oszczepu. Powstać ma też zaplecze rozgrzewkowo-treningowe. Koszt dostosowania obiektu do funkcji lekkoatletycznej to ok. 24 mln zł brutto.

Dodatkowo, spośród zaproponowanych przez zewnętrznego konsultanta propozycji, mających łącznym kosztem ok. 40 mln zł zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność obiektu (a zatem możliwości jego zarabiania na siebie), województwo wybrało kilka, wartych łącznie 10,6 mln zł.

Wśród nich są: przeprojektowanie głównego wejścia na stadion, aby umożliwić powiększenie i poprawę standardu przystadionowego hotelu. Z tego samego względu z hotelowego budynku wyprowadzone zostaną szatnie dla młodych sportowców - do zewnętrznego pawilonu, który będzie połączony z 50-metrową strzelnicą sportową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.