PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo dąży do zwiększenia liczby rządowych projektów PPP

  • MN    3 października 2017 - 12:00
Ministerstwo dąży do zwiększenia liczby rządowych projektów PPP
Wiceminister rozwoju Witold Słowik i dyrektor Paweł Szaciłło. (fot. mr.gov.pl)

Dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne wciąż nie jest tak popularne, jak chciałoby tego Ministerstwo Rozwoju? Resort ma wiele pomysłów, ale na razie samorządy wolą sięgać po fundusze unijne.
- Możemy dzisiaj korzystać ze środków unijnych, które są do dyspozycji samorządów. Finansowanie dotacyjne jest najbardziej korzystnym finansowaniem, bo nie wymaga aż takiego zaangażowania ze strony samorządu w realizacji potrzeb inwestycyjnych – ocenia Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwo Rozwoju.

Dodaje, że samorządy skupiają się obecnie na próbie realizacji oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji i chcą to robić sprawnie i szybko, a do tego najlepiej służą właśnie fundusze unijne. Zaznacza jednak, że resort prowadzi ciągłe działania, aby popularyzować PPP.

- Jako ministerstwo włączamy się np. we wsparcie przy rozwiązywaniu problemów natury prawnej, ale też poprzez dzielenie się naszym doświadczeniem z zakresu kontraktowania doradców zewnętrznych – mówi dyrektor departamentu PPP.

Ministerstwo Rozwoju planuje też wprowadzenie certyfikacji projektów PPP, gdzie każdy podmiot będzie mógł się zwrócić o opinię na temat danego projektu, a resort będzie ukierunkowywać co zostało zrobione dobrze, a co źle.

Kolejnym celem resortu jest zwiększenie liczby rządowych projektów PPP, aby przykład dla samorządów płynął z góry.

- Tego nam brakuje w kraju, czyli przykładów na poziomie administracji centralnej. Poza kilkoma projektami autostradowymi z lat 90. tak naprawdę nie ma dużych inwestycji rządowych, które mogłyby stanowić przykład i to jest coś, nad czym obecnie pracujemy – mówi Szaciłło.

Więcej w materiale wideo:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.