PARTNER PORTALU
 • BGK

MIR: poprawimy jakość życia we wszystkich polskich miastach

 • PAP    27 sierpnia 2014 - 16:58
MIR: poprawimy jakość życia we wszystkich polskich miastach

Będziemy poprawiali jakość życia we wszystkich miastach, niezależnie od ich wielkości, poprzez wdrożenie Narodowego Programu Rewitalizacji. Na ten program przeznaczymy ponad 25 mld zł ze środków unijnych – zapowiedział w środę w Sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.
Zdziebło dodał, że resort będzie konsekwentnie uzupełniać sieć dróg szybkiego ruchu, które kompleksowo połączą polskie regiony i największe miasta. Kontynuuje również największe od ponad 20 lat inwestycje na kolei.

Jak dodał, trwa realizacja wielu ważnych odcinków ekspresówek, m.in. S3 łączącą Wrocław z Zieloną Górą, S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, S7 Gdańsk-Olsztyn-Warszawa-Kraków, S8 Białystok-Warszawa-Łódź-Wrocław czy S17 Warszawa-Lublin.

"Do końca tego roku chcemy oddać kolejne 255 kilometrów dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu, który będzie docelowo obowiązywał na autostradach. Wyeliminuje to konieczność zatrzymywania się w celu opłacenia przejazdu" - podkreślił.

Dodał, że trwa też modernizacja ważnych szlaków kolejowych. "Do końca 2015 r. inwestycje w infrastrukturę kolejową wyniosą ponad 15 mld zł. W ubiegłym roku było to ponad 5 mld zł, a w bieżącym przekroczymy 7 mld zł. Do tej pory w Polsce nie było tak dużego programu inwestycyjnego w tej części systemu transportowego" - podkreślił.

Czytaj też: Koleje Mazowieckie liderem innowacji

Jak mówił, chodzi tu nie tylko o modernizację linii i połączeń kolejowych, ale także inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy i rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo podróży.

"To wszystko pokazuje skalę zmian, które wszyscy już odczuwamy" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Chełmianin N, 2014-09-03 16:45:45

  Zdziebło metropolie ekspresówkami połączy i od metropolii zaniedbany zaścianek odłączy. Od wielu lat idea rozwoju Polski PO i PSL łączy, a teraz powstała nadzieja, że ich się rozłączy. Rząd nowy powstanie i rozważy to planowanie i wierzę, że zaścianek na uboczu nie pozostanie Koalicja swoją pr...ywatę w terenie tak budowała ze tereny przygraniczne od świata odizolowała, a za to podejście temu rządowi należy się pała!!  rozwiń
 • glews, 2014-09-03 14:05:20

  Zgadzam się z Aktywną Mobilnością! Tylko inwestycje w transport miejski odkorkują polskie ulice, wdychany smród spalin - 7 lat życia mniej, ale bydło tego nie rozumie.Prostak marzy tylko o autku i żarciu, reszta go nie obchodzi! Vrrr
 • Aktywna Mobilność, 2014-08-28 10:25:31

  Pisanie o drogach szybkiego ruchu łączących polskie miasta jako głównego narzędzia rewitalizacji miast to dużej klasy nieporozumienie. Taki program może skłaniać do ucieczki podatników z centrów miast na przedmieścia, zwiększając koszty funkcjonowania aglomeracji. Prawdziwa rewitalizacja powinna obe...jmować działania poprawiające jakość alternatywnych wobec samochodu elementów systemu transportowego miast: infrastrukturę dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego.  rozwiń