PARTNER PORTALU
  • BGK

MIR, Program Budowy Dróg Krajowych: Przetargi na 126 odcinków dróg

  • PAP/AT    24 września 2015 - 18:35
MIR, Program Budowy Dróg Krajowych: Przetargi na 126 odcinków dróg

W końcu października zaangażowane środki finansowe - w ramach nowego programu budowy dróg, z ogłoszonymi i podpisanymi umowami, wyniosą ok. 80 mld zł (fot.PTWP)

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło przetargi dla dróg w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.
Ogłoszono przetargi dla 1714 km dróg

Dla 126 odcinków dróg o długości 1714 km ogłoszono już przetargi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 - poinformował dyrektor w MIR Rafał Nowak. Wartość tych inwestycji to 56 proc. środków przeznaczonych na cały program, szacowany na 107 mld zł.

Sejmowa komisja infrastruktury wysłuchała w czwartek (24 września) informacji MIR ws. postępowań przetargowych dotyczących budowy dróg ekspresowych, współfinansowanych z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020.

Dyrektor departamentu dróg i autostrad w MIR Rafał Nowak podkreślił, że założeniem Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) jest to, że każda inwestycja jest współfinansowana ze środków UE. "Jest to bardzo ważne kryterium w kontekście kierowania kolejnych odcinków do realizacji. Wiążą się z tym przede wszystkim konkretne obowiązki dla kraju członkowskiego, dla inwestora, jakim jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Środki unijne musimy wykorzystać w konkretnym czasie, rozliczyć się w pełni z Komisją Europejską i wydać je zgodnie z prawem polskim i unijnym" - zaznaczył.

"Bez wykonania tego zadania - w kontekście rozliczania się ze środków unijnych - nie otrzymamy refundacji części wydatków, które ponieśliśmy na drogi. Jest to bardzo istotna okoliczność, o której powinniśmy pamiętać, bo łatwiej oczywiście byłoby, gdybyśmy dysponowali wyłącznie środkami krajowymi i nie musielibyśmy dokonywać wielu formalnych czynności w kontekście rozliczenia się z pieniędzy unijnych" - wskazał Nowak.

Jak mówił, nie można pozwolić na opóźnienie realizacji inwestycji. "One muszą być perfekcyjnie realizowane, bo są wielokrotnie kontrolowane przez służby KE czy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego" - tłumaczył dyrektor w MIR.

P.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Tomasz Rudnicki poinformował, że obecnie są podpisane umowy na ponad 600 km dróg. "To są 44 odcinki o wartości ponad 22 mld zł. Do końca października zamierzamy podpisać dodatkowych 25 umów" - podkreślił.

"W końcu października zaangażowane środki finansowe - w ramach nowego programu budowy dróg, z ogłoszonymi i podpisanymi umowami, wyniosą ok. 80 mld zł" - dodał.

Jak mówił, okres trwania postępowań przetargowych wynosi średnio 16 miesięcy, z czego pierwszy etap związany z badaniem potencjału wykonawców - dziewięć miesięcy.

Do GDDKiA docierają sygnały od wykonawców i inżynierów, że dyrekcja ma bardzo wysokie wymagania w zakresie kluczowych stanowisk w zakresie kontraktów. Chodzi o inżynierów kontraktu czy kierowników projektu. GDDKiA zastanawia się, czy te wymagania mogłyby zostać obniżone w przypadku przyszłych kontraktów.

W Polsce powstanie 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu

Na początku września rząd przyjął projekt uchwały ws. Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Celem programu, szacowanego na 107 mld zł (z czego 40 mld zł ma pochodzić z funduszy UE), jest dokończenie sieci dróg w Polsce. Ma powstać 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz ok. 50 obwodnic.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.