PARTNER PORTALU
 • BGK

MIR zapowiada powrót TBS-ów

 • pt    21 czerwca 2014 - 08:40
MIR zapowiada powrót TBS-ów

Resort infrastruktury i rozwoju planuje reaktywację programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego. W Polsce brakuje ok. 100 tys. lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach. Program mógłby zacząć działać już w 2015 r.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski powiedział, że resort chce wypełnić lukę w segmencie mieszkań, które byłyby dostępne dla osób ze zbyt wysokimi dochodami, by wynająć lokal socjalny lub komunalny, a jednocześnie zbyt niskimi, by kupić lub wynająć mieszkanie po cenach rynkowych. "Lukę tę oceniamy na 90-100 tys. lokali" - podkreślił.

W poprzednim programie inwestorzy budownictwa społecznego, w tym Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) mogły zaciągać preferencyjne kredyty na budowę mieszkań, z długim okresem spłaty i oprocentowaniem poniżej rynkowych stóp procentowych. Ich wartość wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który zajmował się obsługą programu, zawarł ponad 1800 takich umów i udzielił kredytów na 7,2 mld zł. Dzięki Krajowemu Funduszowi Mieszkaniowemu, który zlikwidowano w 2009 r., powstało prawie 100 tys. mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.


"Jesteśmy na etapie uzgodnień z Ministerstwem Finansów oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie reaktywacji w nowej formule programu preferencyjnego wsparcia społecznego budownictwa na wynajem. Z punktu widzenia polityki mieszkaniowej rządu uważam takie wsparcie za niezbędne" - podkreślił Orłowski.

Wyjaśnił, że będzie to wymagało uzgodnień dotyczących finansowania takiego przedsięwzięcia. Niezbędne będą też zmiany w regulacjach prawnych. "Pracujemy już nad tym w roboczym trybie. Zakładam, że uda nam się uzgodnić wszystkie elementy i zaproponować co najmniej kilkuletni program wsparcia budownictwa społecznego" - zaznaczył.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by z tego programu inwestorzy budownictwa społecznego, w tym TBS-y, mogły skorzystać w 2015 r.


Rząd ma przyjąć na przełomie III i IV kwartału br. projekt Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Celem dokumentu jest m.in. wzmocnienie zdolności miast do kreowania rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

"W ramach prowadzonej przez nas polityki mieszkaniowej staramy się już teraz podejmować działania zgodne z założeniami przyszłej Krajowej Polityki Miejskiej. Chciałbym, aby każdy z naszych programów mieszkaniowych uwzględniał szczególnie rozwiązania związane z rewitalizacją" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju.

"Chcemy premiować i dawać wsparcie tym projektom mieszkaniowym, które będą przewidywały budowę lub remont lokalu w obszarach wymagających rewitalizacji" - dodał. Przypomniał też, że według danych Instytutu Rozwoju Miast, w Polsce ok. 20 proc. obszarów zurbanizowanych wymaga rewitalizacji.

Krajowa Polityka Miejska ma obejmować lata do 2020 r.; będzie dotyczyła wszystkich polskich miast, niezależnie od ich położenia czy wielkości.

KPM stawia instytucjom rządowym i miastom pięć celów. Miasta powinny być konkurencyjne, silne, spójne (zwłaszcza wewnętrznie, na co receptą jest rewitalizacja), zwarte (czyli nierozlewające się na przedmieścia) i zrównoważone oraz sprawne.

Cele mają być osiągane przez działania w dziesięciu głównych wątkach tematycznych, które są szczegółowo opisane w dokumencie. Chodzi o kształtowanie przestrzeni miejskiej, partycypację społeczną, transport i mobilność, niskoemisyjność i efektywność energetyczną, rewitalizację, inwestycje, rozwój gospodarczy, ochronę środowiska, demografię oraz zarządzanie obszarami miejskimi.

Projekt Krajowej Polityki Miejskiej wskazuje przepisy, które wymagają analizy i ewentualnych zmian. Ponadto w resortach mają powstać centra wiedzy dotyczącej polityki miejskiej. Chodzi o zgromadzenie w jednym miejscu wzorów dokumentów i przykładów dobrych praktyk dotyczących realizacji polityki miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • dariaaa, 2014-06-23 19:56:40

  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Od 2 lat jest ustawa która daje mozliwość wykupu tych mieszkań. Na tbs24.pl można podpisywać petycję nad poprawką tej ustawy, tak by wszyscy mogli kupić.
 • pllo, 2014-06-23 08:22:33

  Taka to już niestety różnica między państwem a maluczkimi. Państwo może mieć dowolnie wysokie zadłużenie a jak mu kasy braknie to sobie pienążód dodrukuje. Maluczki musi chodzić w kagańcu zadłużenia do śmierci. Tylko taski obywatel nie będzie państwu podskakiwał. Obiżyć podatki to tak jakby prtzyzna...ć że 80% krwiopijców wszelkiej maści (każdy wymieni ich bez trudu) trzeba do pracy posłać. Tylkjo skąd ją brać i jak oni mają ją wykonywać skoro przez całe życie tylko dziaobem kłapać się nauczyli.  rozwiń
 • sam zbudowałem dom, 2014-06-23 07:51:12

  TBS to pomieszane z poplątanym. To nie lepiej zamiast dofinansowywać te cudactwo-dziwactwo, przynajmniej trochę zmniejszyć podatki. Ludzi samych będzie stać na więcej. Ale nie, bo biurokracji będzie mniej. Co za popaprane myślenie!...W zasadzie brak myślenia.