PARTNER PORTALU
  • BGK

Młyny Richtera w Toruniu pięknieją

  • PAP    28 kwietnia 2012 - 09:57
Młyny Richtera w Toruniu pięknieją

Centrum Nowoczesności, Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży to instytucje, które powstaną w obiektach dawnych Młynów Richtera. Aktualnie trwają prace adaptacyjne. Pierwsze instytucje zaczną działać w 2013 roku.
Zabytkowy obiekt z lat 40. ubiegłego wieku od lat 90. stał opustoszały, a miasto, które przejęło go ostatecznie w 2006 roku, bez powodzenia szukało inwestorów skłonnych go kupić. Wreszcie zapadła decyzja o przeznaczeniu młynów na trzy placówki związane z promocją naukową i turystyczną Torunia:  Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. Została powołana Rada Programowa do przygotowania koncepcji interaktywnego muzeum nauki i techniki, w skład której weszli m.in. naukowcy toruńskiego UMK. Zlecono projekty adaptacji poszczególnych części młynów, które wykonała warszawska pracownia INGEROP. Wyłoniono też w przetargach wykonawców trzech inwestycji - we wszystkich przypadkach jest to firma Pol-Aqua z Piaseczna - informuje magistrat.

Adaptacja i modernizacja kompleksu młynów polega na niemal całkowitym zburzeniu wszystkich elementów wewnętrznych i stworzeniu nowego układu przestrzennego. Ceglana fasada budynku zostanie wyremontowana i pozostanie w znacznej części bez zmian, największa przebudowa objęła część najwyższą - budynek dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego, adaptowany na Centrum Nowoczesności.

Jak donosi magistrat w obiekcie zakończyły się już wszystkie prace żelbetowe związane z wykonaniem stropów, trwa budowa ścian osłonowych, rozpoczął się również montaż stolarki okiennej. Jednocześnie prowadzone są roboty instalacyjne, montowana jest wentylacja i sieć wodno-kanalizacyjna. Na zewnątrz robotnicy rozbierają zbiorniki w miejscu przyszłych parkingów. Natomiast w części adaptowanej na Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży trwają prace rozbiórkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.