PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej dróg za unijne dotacje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 lutego 2011 - 07:35
Mniej dróg za unijne dotacje

Resort rozwoju regionalnego przedstawi dziś nową listę inwestycji współfinansowanych z pieniędzy z Unii.
Jak się dowiedziała się „Rzeczpospolita”, na listę podstawową wejdą trzy projekty – dwa nowe i jeden z listy rezerwowej. Aż 15 inwestycji (drogowych) spadnie na listę rezerwową, a trzy zostaną w ogóle wykreślone.

Dwa nowe projekty to budowa zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu i projekt pod nazwą Meteo-risk – przedsięwzięcie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej polegające na budowie platformy informatycznej, na której zbierane będą dane dotyczące pogody i jej prognoz do późniejszego wykorzystania przez administrację. Dotacja z UE wyniesie ok. 10 mln zł, a w przypadku inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu – 50 mln zł.

91,8 mld zł dołoży Bruksela do realizacji projektów kluczowych wartych 195,2 mld zł. Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita”, wiąże się to z obniżeniem o 50 mln zł dofinansowania innego poznańskiego projektu (miasta-organizatorzy meczów Euro 2012 otrzymały specjalne pule na projekty związane z imprezą, stąd możliwość przesunięcia środków).

Na listę podstawową z rezerwowej trafi budowa spalarni odpadów w Koninie. Ma ona już decyzję środowiskową i resort rozwoju przewiduje szybkie podpisanie umowy o jej dofinansowanie.

Z list znikną dwie inwestycje środowiskowe: Rudy Śląskiej (miasto zrezygnowało samo) i gminy Baranów, oraz jedna transportowa realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To budowa drogi krajowej nr 10 Dobrzejewice – Blinno, de facto zakończona, ale niezgodnie ze standardami programu Infrastruktura i środowisko..

Dla użytkowników dróg bardziej bolesne jest jednak przesunięcie na listę rezerwową 15 innych inwestycji drogowych. W konsekwencji może to oznaczać, że nie zostaną już zrealizowane w perspektywie finansowej 2007-2013. Oficjalny powód przesunięcia to niewystarczający stan przygotowania tych inwestycji – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.