PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej pieniędzy na drogi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    8 września 2010 - 07:20
Mniej pieniędzy na drogi

W projekcie budżetu na przyszły rok rząd zaplanował 2,75 mld zł wydatków na przygotowanie inwestycji drogowych i utrzymanie dróg. O jedną dziesiątą mniej niż w tym roku.
Z projektu budżetu na 2011 r. wynika, że rząd chce zmniejszyć wydatki budżetowe na drogi krajowe. W tym roku w budżecie zaplanowano na to prawie 3 mld 159 mln zł. W przyszłym ma to być tylko niespełna 2,75 mld zł – o ponad 400 mln zł mniej. Chodzi o pieniądze przeznaczane głównie na przygotowanie inwestycji drogowych oraz utrzymanie dróg – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Rząd tłumaczy, że zgodnie z prawem przekazuje na drogi i koleje 18 proc. planowanych wpływów z akcyzy od paliw silnikowych. A z tego podatku fiskus chce w przyszłym roku ściągnąć 25,5 mld zł.

Trzeba będzie ograniczyć przygotowanie inwestycji w nowe autostrady czy drogi ekspresowe. A jeśli inwestycje nie będą przygotowane, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie będzie mogła ruszyć z ich budową.

Budzi to niepokoje w rządzie. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwracało się do Ministerstwa Infrastruktury, by nie tylko dbało o wydanie wszystkich pieniędzy z UE przeznaczonych na drogi, ale także zagwarantowało, że zbudowane będą wszystkie planowane odcinki.

Jego zdaniem trudno też ciąć wydatki na utrzymanie dróg, bo przybywa nam autostrad i dróg ekspresowych – szlaków wyższej klasy, których utrzymanie jest droższe. Ostre ostatnio zimy dodatkowo zwiększają wydatki na ich odśnieżanie.

W projekcie budżetu nie podaje się jeszcze ważniejszej informacji – ile pieniędzy w 2011 r. drogowcy będą mieli na budowę nowych autostrad, ekspresówek i obwodnice. Bo od tego roku budżet nie daje ani grosza na takie inwestycje. Finansuje je Krajowy Fundusz Drogowy, na którego konto wpływają dochody z opłaty paliwowej, unijne dotacje na drogi, a przede wszystkim pieniądze z kredytów i emisji obligacji – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.