PARTNER PORTALU
  • BGK

Moda na parki technologiczne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 sierpnia 2011 - 10:37
Moda na parki technologiczne

Polskim miastom zamarzyły się własne doliny krzemowe. Już w 24 działają specjalne strefy, gdzie ściągane są przedsiębiorstwa z branży nowych technologii.
Przetwarzanie w chmurze, e-zdrowie, e-administracja, e-learning i bezpieczeństwo sieciowe to specjalizacje, jakie Szczecin chce do siebie ściągnąć – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Technoparki powstały głównie w miastach będących ośrodkami akademickimi: Toruń, Wrocław, Kraków i Poznań. Parki tylko w ubiegłym roku stworzyły prawie 8 tys. miejsc pracy.

Pierwszy polski technopark powstał w 1995 r. w Poznaniu. Inwestycje nabrały tempa po 2004 r., kiedy zaczęto je finansować z funduszy UE.

Czytaj też: Białostocki park technologiczny wabi inwestorów

Jak wyliczyło Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, tylko do końca 2009 r. zainwestowano w te nowoczesne ośrodki współpracy samorządów, biznesu i nauki ponad 650 mln zł.

Czytaj też: Park naukowo - technologiczny w kopalni

Samorządy najbardziej do inwestycji skłania możliwość przyciągnięcia potencjalnych pracodawców. We wszystkich technoparkach działa blisko 800 firm, w których pracuje ponad 24 tys. osób. A miasta starają się coraz bardziej specjalizować ofertę.

EkoPark z Piekar Śląskich ma się specjalizować w ekologii terenów uprzemysłowionych, w tym w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, ChemiPark w Brzegu Dolnym – w technologiach chemicznych, a nowy park w Krakowie – w multimediach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Powstanie Kielecki Park Technologiczny. Za grube miliony...

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.