Modelowa rewitalizacja miast: MIR wybrało najlepsze projekty

57 spośród 240 zgłoszonych przez samorządy przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeszło do II etapu konkursu "Modelowa rewitalizacja miast". Dotacje otrzyma maksymalnie 20 z nich. Sprawdźcie, kto ma szanse.
Modelowa rewitalizacja miast: MIR wybrało najlepsze projekty
Dąbrowa Górnicza organizuje nawet konkurs na pracę dyplomową o tematyce rewitalizacji (fot. UM Dąbrowa Górnicza)

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakończyło ocenę projektów zgłoszonych w I etapie konkursu mającego na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów i modelowych działań w zakresie rewitalizacji.

Spośród 240 przedsięwzięć, do drugiego etapu wybrano 57

Jak przypomina MIR oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego czy ożywienia gospodarczego. Podczas oceny pod uwagę brano kryteria takie jak np. koncepcja projektu, jego zgodność z dokumentami strategicznymi miasta, opis zaplanowanych działań pilotażowych oraz edukacyjnych.

Wśród inwestycji, które zakwalifikowały się do II etapu jest. m.in.: rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego w Szczecinie, rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej, rewitalizacja śródmieście Ełku czy Program Rewitalizacji Miasta Kostrzyn nad Odrą.

Pełną listę rankingową publikujemy w dziale Multimedia

Drugi etap - dotacje dostaną modelowe rewitalizacje

W drugim etapie samorządy otrzymają wsparcie edukacyjne oraz eksperckie ze strony MIiR. Razem z ekspertami przygotują w terminie do czterech miesięcy od ogłoszenia wyników pierwszego etapu, właściwe wnioski o przyznanie dotacji.

- Dofinansowanie otrzyma nie więcej niż 20 najlepiej ocenionych projektów, a więc tych z dobrze zaplanowanymi, kompleksowymi działaniami rewitalizacyjnym. Przygotowana dokumentacja, będzie wzorem dla innych miast realizujących projekty rewitalizacyjne- informuje resort infrastruktury i rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Od samego początku obserwuję proces rewitalizacji warszawskiego Konesera. Według mnie proces jaki tam zachodzi zasługuje co najmniej na wyróżnienie ponieważ cały kompleks staje się miejscem z którego nie tylko mieszkańcy Pragi ale i stolicy mogą być bardzo dumni. W jednym użytkowym kwartale dostępny...m dla wszystkich i położonym kilka kroków od 2 linii metra znajdzie się dosłownie wszystko. Muzeum Poslkiej Wódki, lofty, sklepy, kawiarnie i restauracje a teraz do wszystkiego dołączy jeszcze Google Campus. To ciekawe że zagraniczne wielkie korporacje takie jak Google doceniają i zauważają takie miejsca a my nie. Może jest to jakaś podpowiedź jak sterować procesem rewitalizacji by przyciągnąć kolejnych inwestorów z zachodu do naszego kraju by tworzyli nowe miejsca pracy i inwestowali tu pieniądze. rozwiń

Włodek KIelak, 2015-09-11 21:50:04 odpowiedz

Do Jan: ramka pod obrazkiem w artykule :D

medziarz, 2015-08-21 19:48:39 odpowiedz

gdzie jest dział multimedia?

Jan, 2015-08-17 19:42:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE