PARTNER PORTALU
 • BGK

Modelowa rewitalizacja miast: MIR wybrało najlepsze projekty

 • AW    13 sierpnia 2015 - 17:18
Modelowa rewitalizacja miast: MIR wybrało najlepsze projekty
Dąbrowa Górnicza organizuje nawet konkurs na pracę dyplomową o tematyce rewitalizacji (fot. UM Dąbrowa Górnicza)

57 spośród 240 zgłoszonych przez samorządy przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeszło do II etapu konkursu "Modelowa rewitalizacja miast". Dotacje otrzyma maksymalnie 20 z nich. Sprawdźcie, kto ma szanse.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakończyło ocenę projektów zgłoszonych w I etapie konkursu mającego na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów i modelowych działań w zakresie rewitalizacji.

Spośród 240 przedsięwzięć, do drugiego etapu wybrano 57

Jak przypomina MIR oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego czy ożywienia gospodarczego. Podczas oceny pod uwagę brano kryteria takie jak np. koncepcja projektu, jego zgodność z dokumentami strategicznymi miasta, opis zaplanowanych działań pilotażowych oraz edukacyjnych.

Wśród inwestycji, które zakwalifikowały się do II etapu jest. m.in.: rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego w Szczecinie, rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej, rewitalizacja śródmieście Ełku czy Program Rewitalizacji Miasta Kostrzyn nad Odrą.

Pełną listę rankingową publikujemy w dziale Multimedia

Drugi etap - dotacje dostaną modelowe rewitalizacje

W drugim etapie samorządy otrzymają wsparcie edukacyjne oraz eksperckie ze strony MIiR. Razem z ekspertami przygotują w terminie do czterech miesięcy od ogłoszenia wyników pierwszego etapu, właściwe wnioski o przyznanie dotacji.

- Dofinansowanie otrzyma nie więcej niż 20 najlepiej ocenionych projektów, a więc tych z dobrze zaplanowanymi, kompleksowymi działaniami rewitalizacyjnym. Przygotowana dokumentacja, będzie wzorem dla innych miast realizujących projekty rewitalizacyjne- informuje resort infrastruktury i rozwoju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (3)

 • Włodek KIelak, 2015-09-11 21:50:04

  Od samego początku obserwuję proces rewitalizacji warszawskiego Konesera. Według mnie proces jaki tam zachodzi zasługuje co najmniej na wyróżnienie ponieważ cały kompleks staje się miejscem z którego nie tylko mieszkańcy Pragi ale i stolicy mogą być bardzo dumni. W jednym użytkowym kwartale dostępny...m dla wszystkich i położonym kilka kroków od 2 linii metra znajdzie się dosłownie wszystko. Muzeum Poslkiej Wódki, lofty, sklepy, kawiarnie i restauracje a teraz do wszystkiego dołączy jeszcze Google Campus. To ciekawe że zagraniczne wielkie korporacje takie jak Google doceniają i zauważają takie miejsca a my nie. Może jest to jakaś podpowiedź jak sterować procesem rewitalizacji by przyciągnąć kolejnych inwestorów z zachodu do naszego kraju by tworzyli nowe miejsca pracy i inwestowali tu pieniądze.  rozwiń
 • medziarz, 2015-08-21 19:48:39

  Do Jan: ramka pod obrazkiem w artykule :D
 • Jan, 2015-08-17 19:42:57

  gdzie jest dział multimedia?