PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja dworca Wałbrzych Miasto

  • PAP    3 czerwca 2011 - 12:59
Modernizacja dworca Wałbrzych Miasto

W czerwcu ruszy kompleksowa modernizacja dworca Wałbrzych Miasto. Inwestycję wartą ponad 9 mln zł sfinansuje PKP S.A. i budżet państwa.
Jak poinformował rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, w ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap modernizacji dworca Wałbrzych Miasto, polegający na remoncie toalet i dachu budynku.

„Drugi etap będzie miał znacznie szerszy wymiar. Dzięki niemu obiekt stanie się (...) wizytówką Wałbrzycha. Kompleksowa modernizacja przyczyni się do poprawy estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z dworca, a także bezpieczeństwa wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu” – mówił rzecznik.

Sarna dodał, że zmieni się także otoczenie dworca. Na nowo zostanie ułożona nawierzchnia placu przed dworcem, pojawi się zieleń, a także elementy małej architektury np. nowe ławki, kosze czy lampy. Przy skarpie zaprojektowano parking dla administracji dworca i najemców. Dotychczasowy, zostanie przeznaczony dla podróżnych.

„Nowy blask zyska elewacja. Renowacji zostaną poddane m.in. detale architektoniczne np. portal wejściowy z kolumnami, a także dworcowy zegar. Nad wejściem głównym pojawi się nowy neon z nazwą dworca. Całość podkreśli nowa iluminacja elewacji” – mówił rzecznik.

Ponadto – opowiadał Sarna – diametralnie zmieni się przestrzeń wewnątrz dworca. Na środku holu, który będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni, stanie zabytkowy żuraw wodny, dookoła, którego zostaną umieszczone ławki. Oprócz tego hol zyska nowe oświetlenie, posadzkę, okładziny ścienne, nagłośnienie i system informacji wizualnej – tablice informacyjne: odjazdów, przyjazdów i rozkładu jazdy.

Po jednej stronie holu będą się mieścić okienka kas biletowych, a pod drugiej punkty handlowo-usługowe. W dalszej części dworca przewidziano przestrzeń na restaurację, sklepy, a także pomieszczenia biurowe i toalety.

Oprócz prac związanych z nową aranżacją przestrzeni wymianie zostaną niemal wszystkie instalacje, posadzki, a także stolarka okienna i drzwiowa. Niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa podróżnych jest rozbudowa systemu monitoringu, który zostanie podłączony do monitoringu miejskiego.

Pierwszy budynek dworca Wałbrzych Miasto powstał w 1853 r. na przedłużeniu linii Wrocław Świebodzki – Świebodzice i nosił wówczas nazwę Altwasser. Był kilkukrotnie rozbudowywany w latach 1901-1925.

W 1925 r. budynek dworca został powiększony od strony zachodniej o nowy hol główny założony na planie ośmiokąta, zwieńczony wieloboczną kopułą. Po rozbudowie jego bryła zaczęła przypominać pijalnie wód, które powstawały na Dolnym Śląsku na przełomie XIX i XX w.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.