PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja i rozbudowa lubelskiej uczelni

  • PAP    26 września 2012 - 19:13
Modernizacja i rozbudowa lubelskiej uczelni

Ponad 38 mln zł pochłonie rozbudowa i modernizacja budynku Collegium Pathologicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z zakupem nowej aparatury do prowadzenia badań w zakresie patofizjologii, patomorfologii i medycyny sądowej.
Przeszło 30 mln zł dofinansowania do tego projektu uczelnia uzyska z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej. "Umowa na dofinansowanie została już podpisana. Projekt ma być zrealizowany do końca 2015 r." - powiedział w środę rzecznik lubelskiego Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak.

Dwukondygnacyjny budynek Collegium Pathologicum przy ul. Jaczewskiego powstał na początku lat 60. ubiegłego wieku. Nigdy nie był poddany kapitalnemu remontowi. Teraz będzie gruntownie zmodernizowany i rozbudowany m.in. otrzyma trzecią kondygnację.

Powstaną nowe pomieszczenia dydaktyczne, sale audytoryjne, które będzie można przystosowywać do liczby słuchaczy. Zainstalowana będzie nowa wentylacja, klimatyzacja oraz kolektory słoneczne.

Nową specjalistyczną aparaturę otrzyma 13 laboratoriów i 55 pracowni, gdzie prowadzone są badania w zakresie patofizjologii, patomorfologii i medycyny sądowej.

Powstaną cztery nowe pracownie, w tym pracownia pośmiertnej diagnostyki obrazowej, która ma umożliwić wielokierunkowe prace badawcze łączące problematykę medyczno-sądową z naukami technicznymi, przyrodniczymi i humanistycznymi.

Uczelnia planuje zakupienie nowoczesnego tomografu komputerowego, który ma umożliwić odtwarzanie mechanizmów urazów i tworzenie zaawansowanych trójwymiarowych modeli ludzkiego ciała; chromatografu gazowego i cieczowego do badania materiału biologicznego i substancji chemicznych, specjalistycznych aparatów usg oraz aparatury do badań genetycznych.

Nowe wyposażenie laboratoriów będzie służyło też m.in. do identyfikacji nieznanych szczątków ludzkich, odtwarzania wyglądu ofiar, doświadczalnych badań nad powstawaniem obrażeń postrzałowych w przypadkach użycia różnego rodzaju broni i amunicji, a także do badania znalezisk archeologicznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.