PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja kompleksu utylizacji odpadów w Bydgoszczy

  • PAP    30 listopada 2012 - 20:43
Modernizacja kompleksu utylizacji odpadów w Bydgoszczy

Spółka ProNatura, która zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi w Bydgoszczy, zmodernizuje za 23,2 mln zł kompleks utylizacji odpadów. Dofinansowanie z UE to 14,2 mln zł.
Umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych w piątek w Toruniu zawarły władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki oraz spółki ProNatura.

"Środki zostaną przeznaczone na modernizację kompleksu utylizacji odpadów, w tym m.in. trwającej od kilku miesięcy rozbudowy składowiska. Budowa kolejnej kwatery o powierzchni 2,5 ha jest niezbędna, aby kompleks mógł pełnić funkcję regionalnej instalacji do zagospodarowania odpadów" - poinformował prezes spółki ProNatura Lech Głowacki.

Zgodnie z nowymi przepisami, firma musi dysponować składowiskiem o pojemności, która pozwala na składowanie odpadów przez minimum 15 lat, a eksploatacja obecnie użytkowanej niecki zakończy się za mniej więcej dwa lata.

W zakres projektu wejdzie również modernizacja sortowni odpadów, w tym zakup specjalnych separatorów, które przy wykorzystaniu podczerwieni rozpoznają określone tworzywa sztuczne. Planowana jest również budowa budynku biurowo-socjalnego oraz zakup specjalistycznych urządzeń i pojazdów, m.in. ładowarek i samochodów do przewozu kontenerów oraz chłodni do przechowywania martwych zwierząt.

Na terenie kompleksu powstanie ścieżka edukacyjna, która ma przyczynić się do podniesienia świadomości ekologicznej, a w konsekwencji m.in. odzyskiwania większej ilości surowców wtórnych.

Rozbudowa kompleksu utylizacji odpadów ma potrwać do końca przyszłego roku.

Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura jest własnością miasta Bydgoszcz.

Największą jej inwestycją będzie spalarnia odpadów dla Bydgoszczy i Torunia, którą do końca 2015 r. zaprojektuje i zbuduje konsorcjum włoskich firm Astaldi i Termomeccanica Ecologia za pawie 400 mln zł netto. Umowa na realizację projektu podpisano we wrześniu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.