PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja łódzkich obiektów kulturalnych

  • PAP    22 stycznia 2012 - 16:51
Modernizacja łódzkich obiektów kulturalnych

Modernizacja łódzkiej opery, rewitalizacja EC-1 na cele kulturalne, budowa nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej czy nowych obiektów Akademii Sztuk Pięknych - to tylko niektóre inwestycje kulturalne realizowane w tym roku w Łodzi.
Prawie 60 mln zł kosztować ma modernizacja Teatru Wielkiego w Łodzi, która ruszyła w styczniu. Prace mają potrwać rok i obejmą m.in. rozbudowę i przebudowę budynku technicznego opery, modernizację zaplecza sceny głównej i zabytkowego wystroju, adaptację holu szatniowego na scenę kameralną, modernizację instalacji wewnętrznych oraz wyposażenia.

Placówka ma zyskać nowe pomieszczenia na magazyny kostiumów i scenografii, nową klimatyzację, zmieni się też foyer. Scena kameralna, która znajdzie się w dotychczasowym holu szatniowym, docelowo ma pomieścić prawie 200 widzów.

Wartość inwestycji wynosi niemal 59 mln zł, z czego ponad 35,5 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W czasie modernizacji zespoły artystyczne Teatru Wielkiego gościnnie występować będą w Filharmonii Łódzkiej, w Teatrze Muzycznym czy w klubie Wytwórnia.

Do końca tego roku mają być gotowe obiekty Centrum Nauki i Sztuki, a w marcu przyszłego roku - Centrum Promocji Mody, które buduje Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. W ramach Centrum powstanie biblioteka, w której znajdzie się m.in. cyfrowe archiwum i pomieszczenia do digitalizacji istniejących i przyszłych zasobów bibliotecznych oraz galeria ASP.

- Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem - powiedział Agnieszka Hermel z ASP.

Centrum Promocji Mody to wielofunkcyjna aula wraz z profesjonalną salą pokazową wyposażoną w specjalistyczny system oświetlenia, studio fotograficzne, garderoby. Obie inwestycje kosztować mają w sumie ponad 78 mln zł, z czego ponad 64 mln zł pochodzi ze środków unijnych m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

43 mln zł kosztować ma natomiast budowa nowoczesnej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. We wznoszonym przy ul. Żubardzkiej budynku znajdzie się m.in. sala koncertowa z widownią dla 250 osób i estradą dla orkiestry i chóru. Scena będzie wyposażona w kanał orkiestrowy i kurtynę niezbędną podczas spektakli operowych. Zakończenie tej inwestycji przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.

Ponad 29 mln zł na tę inwestycję pochodzi ze środków unijnych; pozostała kwota to środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jednak nie jedyna inwestycja realizowana przez łódzką Akademię Muzyczną przy udziale środków unijnych. Uczelnia zbuduje też Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. W nowym ośrodku mieścić się będzie m.in. biblioteka główna i fonoteka oraz Instytut Muzyki Eksperymentalnej ze studiem nagrań i laboratorium dźwiękowym.

Zakończenie tej inwestycji planowane jest na wiosnę 2014 roku. Jej szacunkowy koszt to ponad 29,5 mln zł, z czego niemal 19,2 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.

Już w czerwcu tego roku Teatr Powszechny w Łodzi wzbogaci się o nową, Małą Scenę. Nowy obiekt będzie miał mobilną scenę, a widownia pomieści 170 widzów. Całkowita wartość projektu to 9,2 mln zł, z czego 3,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Inwestycje nie ominęły także łódzkiej Filharmonii, która za niemal 12 mln zł wzbogaci się o organy. Nie będzie to jednak jeden, ale dwa niezależne instrumenty: barokowy i romantyczny. Zdaniem przedstawicieli filharmonii, jest to nowatorskie rozwiązanie na skalę międzynarodową.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • uć, 2012-01-23 09:49:02

    Łódź zadłuzona po uszy, starzeje się w zastraszającym tempie, brak miejsc pracy, nie ma na oświetlenie ulic, nie ma na komunikację miejską, nie ma na remonty kamienic, ale będzie "kurturalnie" i te "kurturalne" ośrodki będzie odwiedzać "władza"