PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja Parku Zdrojowego zakończona

  • PAP    15 marca 2012 - 16:53
Modernizacja Parku Zdrojowego zakończona

W uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry zakończyła się renowacja jednego z ogrodów pałacowych w Polsce - Parku Zdrojowego. Zmodernizowane zostały drogi i ścieżki parkowe, powstała instalacja oświetleniowa. Prace kosztowały 15 mln zł.
Jak poinformowała w czwartek Anna Knowska z Parku Zdrojowego w jeleniogórskiej dzielnicy Cieplice Zdrój, w sumie po renowacji powstało 25 tys. mkw. alejek spacerowych, 5 ha trawników, 230 ławek oświetlonych 160 lampami.

Prace renowacyjne trwały od 2010 r. Ich koszt wyniósł prawie 15 mln zł, z czego ok. 5 mln pokrył budżet miasta, a pozostała część pochodziła ze środków unijnych.

- Za te pieniądze udało się przeprowadzić szereg prac, dzięki którym park odzyskał swój dawny blask i poprawił warunki wypoczynku kuracjuszy, turystów i mieszkańców Cieplic Zdrój - mówiła Knowska.

Dodała, że ze względu na wartość historyczną parku, którego powierzchnia wynosi prawie 17 hektarów, podstawowym założeniem jego rewitalizacji było dążenie do odtworzenia i podkreślenia historycznego charakteru ogrodu. "Prace renowacyjne objęły niemal wszystkie elementy parku i podzielone były na kilka ważnych etapów" - mówił Adam Rak z wrocławskiej firmy architektoniczno-inżynierskiej, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem inwestycji.

Dodał, że najpierw zostały zmodernizowane drogi i ścieżki parkowe oraz układ wodny ogrodu. Potem powstała m.in. nowa instalacja elektryczna dla ok. 7 tys. m dróg i ścieżek oraz przybyły nowe nasadzenia, które odtworzyły dawną kompozycję dwóch części ogrodu - parkową i leśną.

Jak wyjaśnia Rak, nowe nawierzchnie alejek parkowych zostały wykonane z tzw. naturalnego kruszywa, charakterystycznego dla nawierzchni żwirowej, łączonego z kostką granitową. Stara fontanna została zastąpiona trzema nowymi wodotryskami. Tym samym układ nowych fontann stał się jednym z najważniejszych elementów kompozycji parku.

- W celu nadania właściwej oprawy ogrodu przywrócono ażurowe i kute ogrodzenie parkowe. Podkreśla ono rangę obiektu i jednocześnie nie zasłania jego walorów widokowych - mówił Rak.

Wszystkie nowe elementy, które po remoncie pojawiły się w parku, nawiązują do XIX-wiecznej sztuki ogrodowej.

Prace renowacyjne objęły także ułożenie nowego systemu nawadniania i kanalizacji deszczowej, która m.in. zabezpieczy parkowe ścieżki przed podtopieniami.

Knowska wyjaśniła, że według zamierzeń władz miasta odnowiony ogród nie tyko podniesie atrakcyjność turystyczną Dolnego Śląska, ale będzie także mógł spełniać swe pierwotne funkcje, czyli być nie tylko miejscem odpoczynku, ale łączyć walory uzdrowiskowe z edukacyjno-kulturowymi.

Renowacja parku w Cieplicach Zdrój to jeden z etapów projektu: "Uatrakcyjnienie turystyczne Uzdrowiska Cieplice Zdrój poprzez rewitalizację parków zdrojowych - I etap rewitalizacja Parku Zdrojowego". To obecnie jedna z trzech kluczowych inwestycji Jeleniej Góry.

Na tym samym terenie, po wschodniej stronie ogrodu trwa budowa Term Cieplickich - kompleksu basenowo-rekreacyjnego, który będzie wykorzystywał wody termalne uzdrowiska o właściwościach leczniczych. Po zachodniej stronie ogrodu trwają prace remontowe zabytkowego zespołu pocysterskiego, który zostanie zaadaptowany do celów kulturalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.