PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja przejść granicznych będzie, ale nie przed Euro

  • PAP    19 kwietnia 2012 - 17:50

5,2 mln zł - tyle będzie kosztować rozbudowa i modernizacja przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim w Gołdapi i Grzechotkach. "Przed Euro nie zdążymy, ale te prace są niezbędne do obsługi małego ruchu granicznego z Rosją" - poinformowali celnicy.
Pieniądze na remont i modernizację przejść w Gołdapi i Gronowie przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek wojewody warmińsko-mazurskiego. Jak poinformowała  rzecznik wojewody Edyta Wrotek, pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

"Z przyznanej nam puli 5,2 mln zł największa część, bo 3,5 mln zł, zostanie przeznaczona na rozbudowę i modernizację przejścia granicznego w Gołdapi" - dodała Wrotek.

Rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Anna Hatała-Wanat powiedziała, że Gołdap jest najmniejszym z przejść granicznych z Rosją i wymaga rozbudowy. "Trzeba tam zbudować nowy plac odpraw, czy drogę, bo tak maleńkie przejście, jakie jest tam teraz, po uruchomieniu małego ruchu granicznego z Rosją stanie się po prostu za ciasne" - dodała.

Za 1,7 mln zł zostanie zmodernizowane przejście w Grzechotkach. Tam zostanie zbudowana m.in. wiata nad wagami i pomieszczenia dla celników.

W związku z koniecznością doposażenia celników przed uruchomieniem małego ruchu granicznego z Rosją MSW przyznało również 205 tys. zł. na zakup wideoendoskopu do kontroli celnej. Urządzenie będzie wykorzystywane na przejściu w Gronowie. Poza tym celnicy kupią także dwie mobilne stacje kontroli zbiorników paliw.

Mały ruch graniczny z Rosją ma być wprowadzony latem. Będzie nim objęty cały obwód kaliningradzki, a po polskiej stronie większa część woj. warmińsko-mazurskiego oraz Trójmiasto. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.