Modernizacja rynku w Jaworznie ruszy jesienią

Kosztem blisko 15 mln zł jesienią przyszłego roku rynek w ponad 90-tysięcznym Jaworznie (Śląskie) zyska nowe oblicze. Na zmodernizowanym placu pojawią się m.in. fontanny i unikatowy zegar wodno-słoneczny. Większą część inwestycji sfinansują środki UE.
Modernizacja rynku w Jaworznie ruszy jesienią

Prace na rynku, prowadzone w ramach projektu pod nazwą "Rynek Od.Nowa", mają ruszyć jesienią. W ostatnich dniach rozpoczęły się natomiast roboty na jednej z położonych w pobliżu rynku ulic.

"Roboty budowlane rozpoczęły się od przebudowy ul. św. Barbary, dzięki czemu możliwa będzie zmiana organizacji ruchu przed modernizacją samej płyty rynku" - wyjaśnił w środę kierownik projektu Tomasz Tosza z jaworznickiego magistratu.

Ponadto ruszyła budowa wjazdu na parking przed pobliską halą widowiskowo-sportową. W tym roku nastąpi również niezbędne przezbrojenie sieci podziemnych. W kolejnym etapie, oprócz prac na samym rynku, wyremontowane będą też ulice Mickiewicza, Pocztowa i Zielona. Łączny koszt projektu to 19,7 mln zł. Unijna dotacja wynosi 12,6 mln zł.

W założeniu samorządowców zmodernizowany rynek ma być wyjątkowym miejscem dla mieszkańców miasta. Autorzy projektu chcą, aby stał się on faktycznym miejscem spotkań.

"Oprócz wielu ławek będzie tam m.in. miejsce pod scenę koncertową czy tzw. wieża mediów, która pozwoli na wyświetlanie na dużym telebimie filmów, wydarzeń sportowych czy relacji z koncertów" - przedstawił wizję projektu Tosza.

Ikoną rynku ma być jawor - symbol miasta. Drzewo rośnie już w pobliżu wybudowanej w 2007 r. nowoczesnej biblioteki miejskiej. Inną wizytówką placu ma być zegar wodno-słoneczny - pierwszy taki w Polsce. Będzie wskazywał czas za pomocą cienia rzucanego na wodzie, a w razie niepogody lub w nocy - promieniem lasera.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE