Modernizacja torów tramwajowych na Śląsku do 2014 r.

Ok. 46 km torów tramwajowych zostanie zmodernizowanych do końca 2014 roku w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu - poinformowały we wtorek Tramwaje Śląskie. Spółka planuje m.in. kupić 30 nowych niskopodłogowych tramwajów.
Modernizacja torów tramwajowych na Śląsku do 2014 r.

Jak powiedział we wtorek prezes Tramwajów Śląskich Tadeusz Freisler, w ramach realizowanego projektu "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą" zakupionych zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów, a zmodernizowanych zostanie 75 tramwajów, które znajdują się na wyposażeniu spółki.

Do 2014 roku Tramwaje Śląskie zmodernizują ok. 46 km torów tramwajowych w sześciu miastach aglomeracji śląskiej: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu. W Katowicach modernizacja obejmie m.in. torowisko na ulicy 3 Maja.

Czytaj też: Katowickie centrum bez tramwajów

"Torowisko na 3 Maja zostanie przesunięte bliżej krawężnika, żeby ułatwić dostęp pasażerom z przystanków tramwajowych. Szyna będzie w specjalnej otulinie, która będzie powodować, że mniej drgań i hałasu będzie się wydostawać na zewnątrz torowiska, na czym zyskają mieszkańcy kamienic" - powiedział dyrektor ds. inwestycji w Tramwajach Śląskich Andrzej Bywalec.

Bywalec dodał, że od października rozpocznie się remont torowiska na 200-metrowym odcinku od ulicy Stawowej do Rynku. W drugim etapie, jeśli - jak zaznaczył Bywalec "pogoda pozwoli" - zakres prac budowlanych obejmie odcinek od ulicy Stawowej do Placu Wolności, gdzie oba tory będą remontowane na zmianę. Modernizacja Placu Wolności jest planowana na wiosnę 2013 roku. Prace mają się zakończyć we wrześniu przyszłego roku.

W ramach planowanych inwestycji, przeprowadzona zostanie modernizacja jednego z ważniejszych odcinków - ok. 2 km torowiska na ul. Armii Krajowej w Chorzowie. "Torowisko jest w dosyć fatalnym stanie" - powiedział Bywalec. Rozpoczną się także prace m.in. na Placu Sikorskiego w Bytomiu, oraz w rejonie centralnego węzła komunikacyjnego w Sosnowcu.

"Przed nami jest potężna robota (...), którą musimy wykonać. Musimy to wszystko skoordynować, aby nie doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, w tym przypadku zatrzymania ruchu tramwajowego" - dodał prezes spółki.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE