PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja trasy z Poznania do Piły: Pociągi pojadą szybciej

  • pt    24 kwietnia 2017 - 12:59
Modernizacja trasy z Poznania do Piły: Pociągi pojadą szybciej
Prace budowlane rozpoczną się pod wiosną 2018 r. a zakończą w 2019 r. (fot. Fotolia)

Krótszy czas podróży, nowe i komfortowe przystanki, sprawniejszy przewóz towarów oraz wyższy poziom bezpieczeństwa to główne efekty przebudowy linii kolejowej z Poznania do Piły. Umowę na modernizację, wartą 500 mln zł, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe.
• Modernizacja linii kolejowej skróci czas przejazdu z Poznania do Piły o około 40 minut.

• Remont linii między Poznaniem a Piłą w trybie projektuj i buduj, będzie kosztować około 500 mln zł netto.

• Prace budowlane rozpoczną się pod wiosną 2018 r. a zakończą w 2019 r.

Modernizacja linii kolejowej skróci czas przejazdu z Poznania do Piły o około 40 minut - z około 2 h do 1 h 20 min. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa i przepustowość na 94 km trasy dzięki modernizacji torów, sieci trakcyjnej, zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych.

- Modernizacja linii kolejowej Poznań - Piła jest bardzo ważnym projektem. Efekty inwestycji będą sprzyjały poprawie transportu w aglomeracji i regionie oraz rozwojowi przewozów towarowych w Wielkopolsce. Tą inwestycją lepiej łączymy Polskę. Krótsze podróże i dodatkowe przystanki zwiększą konkurencyjność i atrakcyjność kolei. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego, które służą Wielkopolsce, warte są ponad 5 mld zł - mówi Arnold Bresch dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Cztery nowe przystanki

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu wybudują cztery nowe przystanki: Poznań Podolany, Poznań Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Gołaszyn. Przebudowanych zostanie 8 stacji i 12 przystanków.

Pasażerowie zyskają komfortowe perony z wiatami, czytelnym systemem informacji pasażerskiej, nowoczesnym oświetleniem i oznakowaniem. Dojścia do peronów będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Dodatkowo na stacjach w Chodzieży i Pile wyremontowane będą przejścia pod torami. Tunele zostaną wyposażone w windy, które ułatwią obsługę. Wszystkie stacje i przystanki zostaną wyposażone w stojaki dla rowerów.

Wzrasta poziom bezpieczeństwa

W Poznaniu powstanie lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS), które zapewni sprawny nadzór nad linią. Komputerowy system będzie wspierał prace dyżurnych ruchu. Bezpieczeństwo zwiększy się dzięki wymianie rozjazdów i modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych.

Aż 76 skrzyżowań toru z drogą zyska dodatkowe zabezpieczenie i nowe urządzenia. Sprawniej, szybciej i bezpieczniej pojadą pociągi także dzięki modernizacji 105 obiektów inżynieryjnych.

Modernizacja linii między Poznaniem a Piłą w trybie projektuj i buduj, będzie kosztować około 500 mln zł netto. Wykonawcą jest firma Porr Polska Construcion S.A. Prace budowlane rozpoczną się pod wiosną 2018 r. a zakończą w 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.