PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja wału w Legnicy

  • AT/UM Legnica    10 listopada 2011 - 19:18
Modernizacja wału w Legnicy

W Parku Miejskim w rejonie Mostu Bielańskiego od dwóch miesięcy trwają roboty ziemne i inżynieryjne przy modernizacji wału przeciwpowodziowego lewobrzeżnej Kaczawy.
Wykonawcą prac na odcinku od ul. Żeglarskiej do Mostowej (ok. 2.300 m) jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji Sp. z o. o. w Legnicy. Inwestycję współfinansują jako partnerzy Gmina Legnica oraz Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Zarząd partycypuje w przedsięwzięciu kwotą ok. 3,4 mln zł uzyskaną z rządowego „Programu dla Odry 2006".

Miasto sfinansuje powstałą na wzmocnionym i podmurowanym granitem wale wzdłuż parku rekreacyjną promenadę z aneksami wypoczynkowymi oraz stylowym oświetleniem kwotą około 750 tys. zł. Z tegorocznego budżetu samorząd wyasygnował 150 tysięcy. Reszta stanowić będzie wydatki z budżetu przyszłorocznego.

Obecnie wykonawca skupia się na przebudowie przepływu Młynówki i zabezpieczeniu jej wylotu odpowiednią zasuwą. Sam wał jest umacniany i poszerzany. Jeszcze przed zimą musi być w pełni zabezpieczony.

Prace będą kontynuowane w roku 2012, a wał powinien być zmodernizowany przed końcem przyszłego roku. Wieńczyć go będzie spacerowo-rowerowa promenada z ciekawymi elementami małej architektury i urządzeniami rekreacyjnymi, co z pewnością podniesie także atrakcyjność zabytkowego legnickiego parku.

- Nowy wał - mówi Prezydent Tadeusz Krzakowski (zabierz głos/oceń prezydenta) - ma wielkie znaczenie dla przeciwpowodziowej ochrony miasta. Cieszymy się, że po ośmiu latach naszych starań w instytucjach wojewódzkich inwestycja jest już w toku. Musimy jednak pamiętać, że pełne bezpieczeństwo przeciwpowodziowe zapewni Legnicy dopiero pogłębienie Kaczawy, wał prawobrzeżny oraz budowa zbiornika Rzymówka. Jednak te inwestycje nie będą możliwe bez rzeczywistego zaangażowania instytucji wojewódzkich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.