PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizują stację kolejową w Radomiu

  • PAP    19 stycznia 2015 - 07:37
Modernizują stację kolejową w Radomiu
Cały, liczący blisko 100 km fragment linii kolejowej z Radomia do stolicy, ma być gotowy w ciągu pięciu lat. Koszt modernizacji to ok. 1,5 mld zł. (fot.wikipedia.org/Yarl)

Rozpoczęła się modernizacja stacji kolejowej w Radomiu. Prace mają zakończyć się w grudniu. To jeden z początkowych etapów długo oczekiwanej przez mieszkańców regionu modernizacji stukilometrowego odcinka linii kolejowej z Radomia do Warszawy.
Jak poinformował Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK, prace będą prowadzone przy zachowaniu ruchu pociągów i wszelkich procedur bezpieczeństwa. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł. Prace mają potrwać do końca roku.

Na stacji rozpoczął się już demontaż sieci trakcyjnej i innych elementów infrastruktury kolejowej. Od wtorku zamknięte będzie przejście podziemne. Spowoduje to pewne utrudnienia dla mieszkańców, m.in. pobliskiego osiedla mieszkaniowego Ustronie, którzy będą musieli nadłożyć drogi, by ominąć dworzec.

W ramach inwestycji wykonane zostaną podwyższone, wygodniejsze dla pasażerów perony, wiaty, elementy małej architektury. Pojawią się także windy dla osób niepełnosprawnych, nowe dojścia na perony. W planach jest też m.in. modernizacja przejścia podziemnego i przebudowa układu torowego. Odnowionych ma być 38 rozjazdów, które są jednym z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie i płynności ruchu kolejowego.

Zaplanowano także budowę nowego lokalnego centrum sterowania ruchem kolejowym. Dzięki skomputeryzowanej nastawni dyżurni ruchu będą mogli zarządzać ruchem kolejowym na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Przebudowa stacji w Radomiu jest częścią projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie - Radom". Oddzielne zamówienie obejmuje stację Radom i poszczególne odcinki torów od Warszawy Okęcia przez Czachówek do Warki. Cały, liczący blisko 100 km fragment linii kolejowej z Radomia do stolicy, ma być gotowy w ciągu pięciu lat. Koszt modernizacji to ok. 1,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.