PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizują wały na Koprzywiance

  • PAP    3 stycznia 2013 - 16:57
Modernizują wały na Koprzywiance

Rozpoczął się remont wałów przeciwpowodziowych na Koprzywiance w powiecie sandomierskim. Inwestycja za 8 mln 700 tys. zł ma zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe 1,5 tys. mieszkańców czterech miejscowości w gminie Samborzec (Świętokrzyskie).
W ramach inwestycji wyremontowany zostanie lewy wał wzdłuż rzeki Koprzywianki od Andruszkowic do Polanowa, o długości 3,2 km. Jak powiedział kierownik sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Jacenty Czajka, inwestycja będzie gotowa do 30 czerwca 2013 roku.

Dodał, że modernizacja ma na celu umocnienie wału i zabezpieczenie go przed przesiąkaniem. Będzie polegała na wbiciu ścianki szczelnej w podłoże wału, ponadto skarpa zostanie wyłożona bentomatą.

Podczas powodzi w 2010 roku doszło w tym miejscu do silnego przesiąkania wałów. "Tylko dzięki akcji straży pożarnej nie doszło do przerwania tego wału" - powiedział Czajka. Dodał, że jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w 2001 roku, kiedy doszło w tym miejscu do przerwania wałów przeciwpowodziowych i zalania okolicznych terenów.

Inwestycja zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miejscowościom: Andruszkowice, Złota, Polanów i Strochcice w gminie Samborzec, które łącznie zamieszkuje około 1,5 tys. osób.

Inwestycja jest realizowana ze środków wieloletniego, rządowego programu "Górna Wisła" - który zakłada m.in powiększenie przepustowości koryt rzek, budowę kanałów oraz modernizację i rozbudowę systemów obwałowań. Został on przyjęty po powodzi w 2010 roku, która dotknęła m.in. prawobrzeżny Sandomierz. Ma być realizowany w latach 2011-2030.

W grudniu 2012 r., także w powiecie Sandomierskim zakończył się remont prawie 3-kilometrowego odcinka wałów przeciwpowodziowych na Trześniówce (prawy dopływ Wisły). W tym przypadku, prace także polegały na umocnieniu wałów. Ponadto wybudowano nową drogę dojazdową dla służb ratowniczych. Inwestycja również była finansowana z programu "Górna Wisła". Kosztowała 7,2 mln zł.

Koprzywianka jest lewym dopływem Wisły o długości ok. 66 km. Jest jedną z najdłuższych rzek na Wyżynie Sandomierskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.