PARTNER PORTALU
  • BGK

MONAR w Lutej zostaje

  • PAP    21 grudnia 2012 - 19:29

- Radni Stąporkowa (Świętokrzyskie) na 10 lat przedłużyli w piątek Stowarzyszeniu MONAR umowę najmu budynków w Lutej, zdecydowali też o wstrzymaniu sprzedaży działki z ośrodkiem MONARU dla bezdomnych w Stąporkowie. Burmistrz chciała odzyskać budynki i zaadoptować je na mieszkania socjalne.
"Na sesji jednogłośnie zdecydowaliśmy o przedłużeniu na 10 lat umowy ośrodkowi w Lutej (mieści się tam Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży). Wydzielona z większej działki została także ta, na której stoją budynki domu dla bezdomnych w Stąporkowie. To pozwoli na uregulowanie sprawy sprzedaży bądź najmu tego terenu przez gminę. Jest też szansa na spokojne rozmowy z MONAR w kwestii najmu lub zakupu tej działki" - poinformował w piątek po sesji przewodniczący Rady Miasta i Gminy Stąporków Jacek Kołodziej.

Jak dodał, bardzo duży wpływ na te decyzje miało pismo mieszkańców Lutej, którzy wystąpili w obronie MONAR-u.

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska - która uważała, że korzystniejsze dla samorządu będzie odzyskanie budynków i zaadaptowanie ich na mieszkania socjalne - zapowiedziała, że będzie szukać innych rozwiązań.

"Decyzje związane z ośrodkami MONAR w gminie nie wynikały z niechęci do działań Stowarzyszenia i jego podopiecznych. Gmina nie ma mieszkań socjalnych. Ludzie, którzy na nie czekają, też mogą stać się bezdomni. Po decyzji radnych będziemy musieli wziąć kredyt na budowę lokali komunalnych o niskim standardzie" - powiedziała w piątek.

"Dla nas decyzja radnych Stąporkowa jest wspaniałomyślnym gestem wobec osób, które mieszkają w ośrodkach MONAR. Zapowiedzi nieprzedłużenia umowy w Lutej, brak porozumienia się w sprawie ośrodka w Stąporkowie, z którego korzystamy teraz bezumownie, przede wszystkim dla nich były dramatem" - powiedział sekretarz Stowarzyszenia MONAR Robert Starzyński. Dodał, że Stowarzyszenie podejmie działania dążące do uregulowania stanu prawnego ośrodka w Stąporkowie.

Na terenie gminy Stąporków działają dwa z trzech monarowskich ośrodków w województwie świętokrzyskim: NZOZ "MONAR" Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Lutej oraz Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR-MARKOT w samym mieście Stąporków. W obydwu skończyły się umowy najmu pomieszczeń. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.