PARTNER PORTALU
  • BGK

Monopolis w Łodzi: Muzeum, teatr i biznes w jednym miejscu

  • PAP/JS    16 maja 2017 - 21:32
Monopolis w Łodzi: Muzeum, teatr i biznes w jednym miejscu
Kompleks Monopolis będzie łączył wiele funkcji - od biurowej poprzez usługową, kulturalną i rekreacyjną (fot. uml.lodz.pl)

Zabytkowy kompleks dawnego Monopolu Wódczanego - trzeci co do wielkości zespół pofabryczny w Łodzi - zostanie zrewitalizowany i pod nazwą Monopolis zyska nowe funkcje - biurową, usługową i kulturalną. Powstanie tam m.in. muzeum poświęcone historii tego miejsca.
• Kompleks Monopolis będzie łączył wiele funkcji - od biurowej poprzez usługową, kulturalną i rekreacyjną.

• W głównym gmachu dawnej rozlewni wódki, a także w dwóch nowych budynkach, powstanie ponad 23 tys. m kw. nowoczesnych biur.

Właściciel Monopolis - firma Virako - przedstawiła  projekt rewitalizacji poprzemysłowych obiektów zbudowanego w 1902 roku Monopolu Wódczanego, w którym po wojnie mieściły się zakłady Polmos.

"Historia fabryki i wyjątkowa atmosfera miejsca ma dla nas duże znaczenie, dlatego zdecydowaliśmy się na utworzenie galerii miejskiej oraz muzeum poświęconego historii dawnego Monopolu. Zainicjowaliśmy powstanie naukowo-historycznego opracowania, a także zbiórkę pamiątek w ramach projektu badawczego. Pielęgnowanie historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego jest niezwykle istotne także z perspektywy odkrywania tożsamości przemysłowej Łodzi" - podkreślił prezes zarządu Virako Krzysztof Witkowski.

Kompleks Monopolis będzie łączył wiele funkcji - od biurowej poprzez usługową, kulturalną i rekreacyjną. W głównym gmachu dawnej rozlewni wódki, a także w dwóch nowych budynkach, powstanie ponad 23 tys. m kw. nowoczesnych biur. Zaprojektowano także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem oraz klub malucha i przedszkole.

Zgodnie z założeniami inwestora, będzie to obiekt otwarty dla mieszkańców Łodzi, w którym życie będzie toczyło się także po godzinach pracy.

"Monopolis to miejsce wyjątkowe, ujmujące skalą i urbanistycznym układem zasługującym na drugie życie. Zachowaliśmy historyczne proporcje zabytkowych budynków, nie ingerowaliśmy w to, co w nich najważniejsze (...). Dodatkowe powierzchnie biurowe umieściliśmy w nowych bryłach. Historyczna patyna będzie uzupełniona o elegancką współczesność" - zaznaczył główny projektant Monopolis Rafał Grzelewski.

Prace budowlane na terenie dawnych zakładów rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego; gmach dawnej rozlewni ma być oddany do użytku w drugiej połowie 2018 r. Cały kompleks ma być gotowy w 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.