PARTNER PORTALU
  • BGK

Montaż organów w Filharmonii Łódzkiej z opóźnieniem

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 20:45
Montaż organów w Filharmonii Łódzkiej z opóźnieniem

Po raz drugi nie został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę robót przy przebudowie sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej (FŁ) związanej z montażem organów. Termin rozpoczęcia prac został przesunięty na maj 2013 roku.
Dyrekcja FŁ zapewnia jednak, że nie spowoduje to opóźnienia terminu zakończenia całego projektu.

Czuyaj też: 400 mln zł na inwestycje w Łódzkiem

Do końca 2014 roku Filharmonia Łódzka wzbogacić się ma o barokowe i romantyczne organy. Budowa dwóch instrumentów w jednej sali koncertowej to nowatorskie rozwiązanie na skalę europejską.

W czwartek zakończył się już drugi przetarg na przebudowę sali koncertowej i po raz drugi nie został wyłoniony wykonawca robót budowlanych. W pierwszym przetargu złożono jedną ofertę, ale zaproponowana cena była wyższa, niż zarezerwowane na ten cel środki przez Filharmonię. W drugim przetargu nie pojawiła się żadna oferta.

"Nie pozwoli to na rozpoczęcie prac budowlanych w tym roku, ale z drugiej strony możemy jeszcze we wrześniu rozpocząć sezon artystyczny u siebie, w sali koncertowej" - mówi dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.

Alternatywą dla filharmoników na czas remontu miały być łódzkie kościoły oraz sale widowiskowe w Łodzi i województwie. "W obecnej sytuacji większość sezonu potoczy się normalnym trybem" - dodał.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych został przesunięty na maj 2013 roku; wkrótce ma zostać ogłoszony trzeci przetarg. Jak zapewnia dyrekcji FŁ zmiana ta nie spowoduje jednak opóźnienia terminu zakończenia całego projektu wykonania i montażu organów, który przewidziany jest na koniec 2014 roku.

"Większość prac firmy organmistrzowskie i tak wykonują w swoich warsztatach: odlewanie blachy, sezonowanie drewna, wykonanie piszczałek i innych elementów. To wszystko już się dzieje i nie wymaga wejścia na salę koncertową" - zaznaczył Bęben.

W związku z przesunięciem prac na wiosnę przyszłego roku, nadchodzący sezon w Filharmonii zostanie skrócony do kwietnia. Dokładny repertuar najbliższych koncertów będzie znany w ostatnich dniach sierpnia.

W marcu tego roku dyrekcja Filharmonii Łódzkiej podpisała umowę na wykonanie i montaż organów z konsorcjum dwóch firm - austriackiej Rieger Orgelbau GmbH oraz niemieckiej Wegscheider Orgelbau - które wygrało przetarg.

Koszt całej inwestycji, wraz z pracami budowlanymi, ma wynieść 11,6 mln zł; same instrumenty mają kosztować ok. 8,5 mln zł. Środki na budowę organów pochodzą z budżetu samorządu województwa, Filharmonii oraz UE.

Organy mają być gotowe na 100-lecie Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, które instytucja świętować będzie w lutym 2015 roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.