PARTNER PORTALU
  • BGK

Montaż szczytu wieży ratusza przełożono

  • PAP    24 sierpnia 2011 - 19:18
Montaż szczytu wieży ratusza przełożono

Gwałtowne burze i zbyt silny wiatr sprawiły, że w środę nie udało się posadowić na wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odremontowanego szczytu hełmu. Operację przełożono na czwartek.
Jak poinformowała Monika Kryger, rzeczniczka mającego swoją siedzibę w ratuszu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, fachowcy chcą ponowić próbę w czwartek z samego rana. "Meteorolodzy informują, że jutro wiatr powinien osłabnąć na tyle, by dźwig mógł bezpiecznie wciągnąć hełm" - powiedziała rzeczniczka.

W środę od samego rana próbowano posadowić odremontowany szczyt hełmu, akcję przerwały jednak gwałtowne burze i silny deszcz, które w środę wczesnym popołudniem przeszły nad Gdańskiem. Gdy deszcz i burze umilkły, nad miastem zaczął powiewać wiatr, wprawdzie niezbyt silny, ale nie pozwalający na bezpieczne wciągnięcie konstrukcji na szczyt wieży.

Szczyt hełmu ratusza Głównego Miasta został zdemontowany w połowie maja. Przez trzy ostatnie miesiące prowadzono prace renowacyjne tej konstrukcji. Odnowiono m.in. elementy blaszanego poszycia górnego fragmentu wieży, zamontowano też odtworzone przez konserwatorów detale, które pierwotnie zdobiły szczyt.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich. Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i renowacji.

W czwartek na ratuszową wieżę wróci jednocześnie poddana konserwacji rzeźba Zygmunta II Augusta. Figura tego władcy została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Wykonano także renowację mechanizmu obrotowego, znajdującego się wewnątrz rzeźby. Dzięki temu figura króla będzie ponownie obracać się i wskazywać kierunek, z którego wieje wiatr.

Czyt aj też: Szczyt ratusza zostanie ścięty

Rzeźba Zygmunta II Augusta, autorstwa Niderlandczyka Dirka Daniela, pojawiła się po raz pierwszy na gdańskim ratuszu w 1561 r. Obecna figura to jej zrekonstruowana w latach 50. XX wieku kopia. Dzieło powstało dzięki Kazimierzowi Macurowi (projekt) oraz Alfonsowi Łosowskiemu i Marianowi Ogorzei (wykonanie). Do pozłocenia blaszanej powierzchni pomnika wykorzystano wtedy ponad 2,5 kilograma złota.

W trakcie restauracji, wewnątrz królewskiej postaci umieszczona została Kapsuła Czasu. W tym specjalnie przygotowanym pojemniku znalazło się kilka przedmiotów związanych z Gdańskiem, m.in. wybity w czerwcu 2009 r. Talar Gdański, karta biblioteczna, bilety komunikacji miejskiej i zdjęcie mieszkańców wykonane na ulicy Długiej podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2010 r. Do kapsuły włożono także przesłanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do przyszłych mieszkańców miasta.

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ubiegłego wieku udało się m.in. odtworzyć wieżę i mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy też w obiekcie utworzono miejskie muzeum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.