PARTNER PORTALU
  • BGK

Most do końca 2013 r.?

  • PAP    10 lutego 2011 - 21:22
Most do końca 2013 r.?

Mimo półrocznego opóźnienia, most na Wiśle w Połańcu, który połączy województwa: świętokrzyskie i podkarpackie powstanie do końca 2013 r. - zapewnili w czwartek w Rzeszowie marszałkowie obu regionów.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, inwestycja, którą wspólnie realizują oba województwa, jest bardzo ważna dla regionu.

- Jej wartość to ponad 457 mln zł, część pieniędzy udało się pozyskać z programu Rozwój Polski Wschodniej. My już rozstrzygnęliśmy przetarg na projektowanie i wybudowanie odcinka drogi w naszym województwie - dodał.

O tym, że inwestycja jest priorytetem dla województwa świętokrzyskiego, mówił również marszałek tego regionu Adam Jarubas. - My na tę inwestycję patrzymy jako korytarz, który połączy dwa regiony. Dla nas ta inwestycja ma charakter priorytetowy, dlatego chcemy zredukować do minimum ryzyko opóźnień - podkreślił.

Opóźnienie w przygotowaniu tej inwestycji wynosi ok. pół roku. Wynika ono z konieczności uzyskania jednolitej decyzji środowiskowej dla całej inwestycji: od Staszowa do Mielca. A to wymaga uzgodnień między regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska w Kielcach i Rzeszowie.

Problemem jest także przekroczony poziom hałasu, jaki występuje na świętokrzyskim odcinku tej inwestycji.

Jak powiedział podczas konferencji dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Wojciech Płaza, odcinek od Staszowa do Połańca przebiega przez cztery miejscowości, gdzie zabudowa jest dość zwarta.

- Żeby spełnić normy hałasu dla obszarów zabudowanych, istnieje potrzeba wybudowania ekranów akustycznych, a to pociąga za sobą konieczność budowy dróg serwisowych, które komunikowałyby posesje z drogą główną. Ale szczelna zabudowa uniemożliwia wybudowanie takich dróg. Dlatego, żeby uniknąć wyburzeń, musieliśmy zastanowić się, jakie rozwiązanie zastosować - dodał Płaza.

Problem ten zostanie rozwiązany poprzez zastosowanie akustycznych bram wjazdowych do każdej posesji, które będą otwierane i zamykane automatycznie.

- Okazało się jednak, że istnieje 11 miejsc, gdzie nie można tego rozwiązania zastosować. Po analizie postanowiliśmy, że w tych miejscach będzie wprowadzona "strefa ograniczonego użytkowania". Jakie przyniesie to skutki, poznamy dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej - dodał Płaza.

Zaznaczył, że obecnie firma projektowa, która wygrała przetarg na opracowanie tej inwestycji, wprowadza ostatnie poprawki do raportu. Następnie trafi on do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, bo większa część inwestycji przebiega na Podkarpaciu. Decyzja środowiskowa powinna być wydana po trzech miesiącach.

Oprócz mostu w Połańcu, inwestycja zakłada wyremontowanie kilkudziesięciu kilometrów drogi: od Staszowa (Świętokrzyskie) do Mielca na Podkarpaciu oraz budowę dróg dojazdowych do nowej przeprawy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • patyredo, 2011-02-13 20:58:18

    kijowo z tymi bramami akustycznymi...