PARTNER PORTALU
  • BGK

Most Karola. Czy nowa nazwa się przyjmie?

  • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    1 sierpnia 2012 - 10:02
Most Karola. Czy nowa nazwa się przyjmie?

Most na Wisłoku położony w ciągu ul. Niepodległości ma oficjalną nazwę. Nadano mu imię Karola Klobassy–Zrenckiego, Honorowego Obywatela Miasta Krosna, jednego z pionierów przemysłu naftowego, współtwórcy pierwszego na świecie koncernu naftowego.
Most wyremontowano w ubiegłym roku. Tablicę z nową nazwą odsłonili żyjący potomkowie tego zasłużonego dla Krosna społecznika.

Decyzję o nadaniu nazwy podjęli radni Krosna na czerwcowej sesji. Byli przy tym wyjątkowo zgodni, przyjmując projekt przy tylko 1 radnym „wstrzymującym się”.

Z wnioskiem o nadanie nazwy mostowi na rzece Wisłok w Krośnie zwanemu dotychczas potocznie „mostem korczyńskim” wystąpili: PGNiG Technologie Spółka Akcyjna, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza Bóbrka, Stowarzyszenie „ PORTIUS” w Krośnie oraz Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Oddział w Krośnie.

Zasługi Karola Klobassy-Zrenckiego przypominał podczas uroczystości zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran – Od 6 stycznia 1866 roku jest to Honorowy Obywatel Miasta Krosna – mówił Bronisław Baran – Był wielkim orędownikiem ubogich – podkreślał wiceprezydent.

Karol Klobassa-Zrencki – wielki przemysłowiec, ziemianin. Sfinansował kilka bitych dróg i most na rzece Wisłok, ułatwiający przejazd do kościółka św. Wojciecha i Korczyny, a położony mniej więcej w miejscu dzisiejszego mostu nazwanego jego imieniem. Jako właściciel ziemski wchodził w skład Komitetu odbudowy klasztoru pojezuickiego z przeznaczeniem na krośnieńskie gimnazjum (obecnie PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego).

Karol Klobassa-Zrencki wraz z Ignacym Łukasiewiczem i Tytusem Trzecieskim był jednym z założycieli przemysłu naftowego na Podkarpaciu, a w 1877 roku współzałożycielem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Cesarz Franciszek Józef I za wielkie zasługi dla rozwoju Galicji nadał mu Order Żelaznej Korony.

Tablicę z nową nazwą odsłonili żyjący potomkowie: Stanisław Klobassa-Zrencki i prawnuczka Bożena Panek. – W imieniu własnym i całej rodziny chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że świętobliwa działalność mojego pradziadka Karola została uhonorowana w ten sposób, że ten most będzie nosił jego imię. Mam nadzieję, że stanie się nie mniej słynny niż Most Karola w Pradze – mówił Stanisław Klobassa-Zrencki.

Jeden z inicjatorów nadania nowej nazwy dla mostu, Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia Portius zapowiedział, że planuje uhonorować również trzeciego „z wielkiej trójki” – Tytusa Trzecieskiego. Natomiast prezydent Bronisław Baran powiedział dziennikarzom, że rozważane jest przemianowanie odcinka ul. Niepodległości, obejmującego most, na ulicę Karola Klobassy-Zrenckiego. Taki pomysł pojawił się podczas dyskusji na sesji rady miasta.

Zarówno podczas sesji Rady Miasta, jak i wśród zgromadzonych na uroczystości nadania imienia mostowi, słychać było obawy, że nowa nazwa się nie przyjmie, że most w świadomości mieszkańców nadal pozostanie „korczyńskim”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Zbych, 2012-08-01 15:58:22

    dokładnie tak zostanie - nowa nazwa się nie przyjmie