PARTNER PORTALU
  • BGK

Most na Sajnie w Reszlu zostanie wyremontowny

  • PAP    29 maja 2012 - 19:34
Most na Sajnie w Reszlu zostanie wyremontowny

Zabytkowy most na rzece Sajnie w Reszlu - pochodzący z końca XIV wieku i uważany za jeden z najstarszych na Warmii - zostanie wyremontowany. Starostwo powiatowe w Kętrzynie po kilku latach starań dostało na ten cel pieniądze z Ministerstwa Transportu.
Jak poinformowała Barbara Ćwik z kętrzyńskiego starostwa 10 czerwca zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę remontu średniowiecznego tzw. Mostu Niskiego w Reszlu. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Według urzędniczki remont umożliwiła subwencja w wysokości ponad 700 tys. zł z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, o którą powiat zabiegał od 2004 roku.

Ceglano-kamienny most przy ul. Płowce jest w złym stanie technicznym, zagrażającym zabytkowej konstrukcji i bezpiecznemu użytkowaniu obiektu. Liczne pęknięcia i ubytki widać zarówno na ceglanym sklepieniu, jak na granitowych przyczółkach mostu.

Naprawy wymagają także mury oporowe podtrzymujące nasypy po obu stronach rzeki.

Most ze względu na historyczną wartość objęty jest ścisłą opieką konserwatorską i archeologiczną. Zdaniem autora projektu rewitalizacji Reszla Macieja Ciborowskiego gotyckie mosty należą do kluczowych atrakcji turystycznych tego miasta.

Za szczególnie cenny uważany jest Most Wysoki tzw. rybacki, który łączy dwa brzegi jaru na wysokości ok. 16 metrów nad korytem rzeki.

"Most Niski położony jest kilkadziesiąt metrów dalej i doskonale z nim współgra. Oba stanowią niemal jeden obiekt turystyczny" - powiedział Ciborowski.

Remontowi mostu w Reszlu będą towarzyszyć badania konserwatorskie, które mają potwierdzić, czy obiekt rzeczywiście zbudowano w końcu XIV wieku i jest jednym z najstarszych na Warmii. Według hipotez niektórych historyków mógł on powstać nawet sto lat później.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.